Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 4 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 153

Θέμα: Κάπνισμα μόνο στο πεζοδρόμιο!

Προεπιλογή Απάντηση: Κάπνισμα μόνο στο πεζοδρόμιο!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...αλλά αν σε μια παρέα οι μισοί καπνίζουν και οι άλλοι όχι τότε τι θα κάνουν ; Ή θα σπάσει η παρέα και θα πάνε οι μισοι στο ένα μαγαζί και οι άλλοι μισοί στο άλλο...
    Φίλε μου η φιλοσοφία του μέτρου είναι η προστασία της δημόσιας υγείας και όλοι για αυτή ενδιαφέρονται. Αν λοιπόν πραγματικά πιστεύεις ότι ο καπνός του φίλου σου καπνιστή, σου κάνει τόσο πολύ κακό, τότε ναι να μην πας μαζί του και να σπάσει η παρέα στα δύο.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava
    ....
    Ενταξει, το σκυλα προφανως εννοει αναισθητη θυλικη παρουσια..
    και στην τελικη αμα εσενα καποιος σου προκαλει προβλημα δεν θα γινεις χαφιες?μιλαω για προβλημα ομως οχι να το κανεις επειδη εισαι κομπλεξικος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rav3n : 14-06-09 στις 14:32

Αν έχω πρόβλημα φίλε rav3n θα κοιτάξω να το λύσω άμεσα με διάλογο και όχι να σηκώσω το τηλ να φωνάξω τον "μπαμπούλα". Ξέρεις πολλά προβλήματα λύνονται με τον διάλογο.
    Το να τρως μόνος σου είναι θλιβερό, το να πίνεις όχι !
    Σκορδαλιάς©

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο rav3n Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενταξει, το σκυλα προφανως εννοει αναισθητη θυλικη παρουσια..
    και στην τελικη αμα εσενα καποιος σου προκαλει προβλημα δεν θα γινεις χαφιες?μιλαω για προβλημα ομως οχι να το κανεις επειδη εισαι κομπλεξικος.
    Είσαι σίγουρος ότι έπιασες το νόημα και το ύφος και το τι ήθελε να πει....χαιρέκακος ήταν κατ΄εμέ και ρατσιστής κατά δεύτερο...έτσι μπορώ να υποθέσω...μου δίνει το δίκαιωμα ξέρεις ο ίδιος....

Επειδή και προφανώς βλέπω αποσπασματικές προσεγγίσεις σε άλλο τόπικ με θέμα "η απάντηση ενός χαζού καπνιστή" έγγραψα ορισμένα πράγματα ουσίας και όχι τύπου...με ναζάκια και χαδάκια και καλό θα ήταν να δείτε ορισμένοι για να καταλάβετε....ιδού λοιπόν και πριν γράψετε άλλα σκεφτείτε τι διαβάζετε :
    Συνεχίστε παιδιά πάτε καλά, είστε στο σωστό δρόμο......
    Χαίρομαι που ο Υπουργός Υγείας, συνεχίζει το επιτυχές έργο του στο Υπουργείο ξεκινώντας να κτίζει από τα κεραμίδια.....Αντί να σφάζεστε στα φόρουμ με το αντίπαλο δέος των καπνιστών για να του πείτε μερικά λογάκια να πάει να ξοφλήσει τα οφειλόμενα στους προμηθευτές των νοσοκομείων, για να μην παρατηρούνται ελλείψεις ακόμη και σε ήδη πρώτης ανάγκης.....ώστε να μην πεθαίνουν άνθρωποι, που έχουν καρκίνο που προέρχεται είτε από κάπνισμα είτε από οτιδήποτε άλλο.
    Δεν μοστράρεσε...... ξύνοντας μόνο την επιφάνεια του επίπλου πρέπει να πας και παραμέσα...... Ας κοιτάξει το Υπουργείο του να δίνει και να δικαιολογεί στους ασφαλισμένους περισσότερες παροχές και να δικαιολογεί περισσότερα φάρμακα, (τις λίστες των οποίων ολοένα και μειώνει). Μάλιστα δε, καλό θα ήταν, να σταματήσει, να τροφοδοτεί τις υπηρεσίες υγείας με όσα χρήματα εισπράττει σαν δημόσιο από την φορολογία των καπνιστών τους οποίους σήμερα διώκει.... Και λέω διώκει διότι αυτό που κάνει , επιδότώντας τον ανώνυμο χαφιεδισμό, απλά και μόνο λέγεται δίωξη.
    Επίσης θα συνιστούσα στον Υπουργό Οικονομίας....να μην εμπλουτίζει τις τσέπες του Ελληνικού Δημοσίου εισπράττοντας φόρους από δραστηριότητες που συναντούν την απαξία της κοινωνίας και θεωρούνται λίγο έως πολύ παράνομες ή ανήθικες όπως είναι αυτή του καπνίσματος. Γιατί να μην εισπράξουμε φόρους και από τα ναρκωτικά μια καλή ευκαιρία είναι νομίζω.
    Έχω μάθει στη ζωή μου πράγμα που το απαξιώνω , να το απαξιώνω συλλήβδην και όχι όπου θεωρώ ότι είναι βολικό για εμένα.
    Και αν ακόμη αυτά σας φαίνονται λίγα και θεωρείται το κάπνισμα είτε βλακεία, είτε κακή συνήθεια ή οτιδήποτε άλλο....θα ήθελα παρακαλώ οι ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ, όπως επιζητούν τα μέτρα εξοβελισμού του καπνίσματος (και δίκιο έχουν) έτσι να μάθουν να επιζητούν και πως θα βρεθεί ο τρόπος να βοηθήσουν συνανθρώπους τους. Η λογική του πονάει κεφάλι κόβει κεφάλι μόνο σύνεση δεν δείχνει...Αν λοιπόν πιστεύουν στην ορθότητα των όσων ισχυρίζονται πρώτοι αυτοί να θεωρήσουν τον καπνιστή εξαρτημένο και εθισμένο σε ουσίες άνθρωπο και να επιζητήσουν αλλά και να απαιτήσουν από τον εκάστοτε "ρεκλαμάκια" υπουργό να καθορίσει δια Νόμου ότι τα άτομα αυτά είναι ασθενείς που χρήζουν ιατρικής φροντίδας , έτσι ώστε τα λεφτουδάκια που παίρνει από την φορολογία των καπνιστών να πιάσουν τόπο.
    Τέλος αν θέλετε να μην στρουθοκαμηλίζετε όλοι ή το τσιγάρο ως βλαβερή ουσία πρέπει να κηρυχθεί παράνομο και να σταματήσει άμεσα η διάθεσή του και η παραγωγή του ή καλύτερα να πείτε κάτι άλλο, πάντως σταματήστε αυτό το ιδιότυπο πογκρόμ που έχετε ξεκινήσει ορισμένοι....
    Θα μπορούσα να πω και άλλα πολλά μάλλον όμως θα θεωρηθώ εμπαθής, γιαυτό λοιπόν έχω να προτείνω και μέτρα από την στιγμή που το τσιγάρο παραγάγεται, διακινείται και πωλείται ελεύθερα:
    1. ¶μεση μείωση της φορολογίας καπνού για να βρίσκουν οι εθισμένοι χρήστες φτηνότερα τη δόση τους μέχρι να μπορέσουν να το κόψουν.
    2. Θέσπιση αντικινήτρων σε καπνιστές για να κόψουν το κάπνισμα(μείωση φορολογίας εισοδήματος κατά 10%) διότι αν το κόψουν δεν θα επιβαρύνουν πλέον με ιατρικές δαπάνες την κρατική μηχανή.....άρα το Κράτος έχει άμεση εξοικονόμηση χρημάτων, γεγονός που θα πρέπει να φαίνεται και στην τσέπη αυτού που το βοηθά (κοινωνικό κράτος).
    3. Διάθεση των εισπραττομένων φόρων καπνού αποκλειστικά και μόνο για την κάλυψη των ιατρικών αναγκών των ασθενών καπνιστών . Αυτοί πληρώνουν, αυτοί και θα πρέπει να τύχουν ιατρικής περιθάλψεως, μήπως και σώσουμε κανέναν καρκινοπαθή εξαρτημένο χρόνιο χρήστη καπνιστή.
    4. Κατασκευή και λειτουργία ειδικών θεραπευτικών μονάδων καπνιστών, κατά τα πρότυπα των υπαρχόντων μονάδων χρηστών ναρκωτικών ουσιών.
    5. Δημιουργία χώρων "εγκλεισμού" και "στάβλισης" των καπνιστών ώστε να προβαίνουν απρόσκοπτα σε χρήση από την στιγμή που δεν χαρακτηρίζονται ως εγκληματίες αλλά ως εξαρτώμενα άτομα.

Καλή είναι η πολιτική για την πολιτική ειδικά όταν δεν θέλεις να σπάσεις αυγά, αλλά θέλεις να εμφανίζεσαι ως διάδοχη κατάσταση του αρχηγού....Αξιότιμε κ. Υπουργέ για κάνε κάτι άμεσα για τον τομέα που λέγεται Υγεία, φαρμακευτική περίθαλψη, νοσηλεία κ.λ.π. των ΜΗ ΚΑΠΝΙΣΤΩΝ που τυγχάνει να πεθαίνουν σε ίδιο ίσως και υψηλότερο ποσοστό από τους ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ για αιτίες και λόγους που μόνο αστείοι μπορούν να χαρακτηριστούν ΚΑΙ ΚΟΨΕ...ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΑΚΕΛΛΑΚΙ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΕΞΕΛΙΧΘΕΙ ΣΕ ΓΑΓΓΡΑΙΝΑ .....με συνέπεια ακόμη και αν ασθενήσεις είτε είσαι από την μία κατηγορία είτε από την άλλη δεν τολμάς να πας στο Νοσοκομείο...
    Και ΕΣΥ αξιότιμε κ. Υπουργέ Οικονομίας.....άμα θέλεις να πάρεις ξανά νέα μέτρα.....βρες κάποια άλλη πηγή εσόδων....διότι εισπράττεις χρήματα από μια ανήθικη πηγή, ίδια και όμοια με εκείνη των ναρκωτικών.....Είσαι βαποράκι ως Κράτος....
    Τέλος κ. Υπουργέ Δημοσίας Τάξεως για κυνήγησε λίγο αυτούς που παράγουν τα προϊόντα αυτά και κλείστους μέσα....για να τελειώνουμε μια και καλή.....

Τα ανωτέρω γράφονται με πλήρη νηφαλιότητα, υπέρμετρη λογική και σκωπτική διάθεση . Δείχνουν παράλληλα βεβαίως την ουσιαστική πραγματικότητα που μας διέπει:" όταν το δάχτυλο έδειχνε το φεγγάρι, όλοι μας κοιτάζαμε το δάχτυλο".
    Κατανοώ τους προλαλήσαντες, άπαντες, αλλά πέρα από το ανάθεμα , τα ευχολόγια και τις κατάρες....άμα θέλετε να μιλήσουμε σοβαρά, θέλω το παρόν ποστ...να το πιάσετε στην ουσία του και να το κατανοήσετε αντικειμενικά, χωρίς πάθη ή μίση.
    Και αν κάποιος πει ότι έχω κάποια πικρία γιατί είμαι καπνιστής θα του πω ότι πλανάται οικτρά. Το ότι είμαι καπνιστής δεν μου στερεί την ικανότητα του σκέπτομαι. Και επειδή σκέπτομαι γιαυτό και έχω προτάσεις ουσιαστικές και όχι πανάκεια.

Τέλος θα προέτρεπα άπαντες τους καπνιστές, όπου και όταν τους επιβληθούν πρόστιμα να μην τα πληρώσουν και να καταφύγουν στα Δικαστήρια, ή θα αναγνωριστεί ότι είναι εξαρτημένοι από ουσίες ή θα μπει φραγμός σε γελιότητες όπως τα μέτρα του κ. Αβραμόπουλου.

Έχω και άλλα να προσθέσω προτιμώ όμως να αναμένω αντιδράσεις και ουσιαστικές τοποθετήσεις. Να σημειώσω δε, ότι καίτοι το κάπνισμα ΓΝΩΡΙΖΩ ότι είναι μια βλαβερή ουσία εντούτοις μου αρέσει, ειδικά με τον καφέ μου....έχω και άλλες βλαβερές συνήθειες μ΄αρέσει να καταναλώνω κάθε είδους φαγητό που έχει επιζήμια αποτελέσματα για τον οργανισμό....σουβλάκια, λουκάνικα, κρέατα, θαλασσινά σε μεγάλες ποσότητες (ώρε χοληστερίνη). Να εκτίθεμαι στον ήλιο στις πλαζ μέχρι να γίνω μαύρος.... αγαπώ τα παγωτά, τα γλυκά και γενικά κάθε απαγορευμένη από τους ειδικούς διατροφική ουσία....
    Απεχθάνομαι τα μεταλλαγμένα που μου έχουν περάσει στην διατροφική αλυσίδα....με την σιωπηρή σύμπραξη του εκάστοτε υπουργού.... Απεχθάνομαι ....απεχθάνομαι.....απεχθάνομαι.....Ξέρετε πόσα απεχθάνομαι υπάρχουν.... Το κάπνισμα και οι συζητήσεις που προκαλούνται γύρω από αυτό πάντα είχαν επαναστατικές ρίζες...... Για κάποιους μάλιστα η φορολογία του τσαγιού (άκου να δεις) και τα όσα ακολούθησαν μετά (εξέγερση Αμερικανών εποίκων) κατά τη λογική εξελικτική πορεία των πραγμάτων οδήγησε στην Χούντα των Συνταγματαρχών και την τραγωδία της Κύπρου........... Παρατραβηγμένο θα πει κάποιος;;;;;;;;;; Είναι σίγουρος όμως;;;;;; Η ιστορία το λέει όχι εγώ........Αυτά ευτυχείτε άπαντες.....Και θα αναμένω ΓΟΝΙΜΕΣ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΕΙΣ....σκεπτόμενες και όχι μισαλλόδοξες.

Τέλος θα ήθελα να απαντήσω στο προηγούμενο ποστ του φίλου μου Μιχάλη, όχι για να αντιπαρατεθώ αλλά για να συνηγορήσω σε πολλά από αυτά που λέει.....Μιχάλη μου, καλές οι συμβουλές προς τους καπνιστές...αυτοί ίσως πεθαίνουν αργά ίσως και καθόλου μερικές φορές ζουν πλήρεις ημερών....με τα παιδάκια και τις οικογένειες που σκοτώνονται στα τροχαία και είναι περισσότεροι από τους θανάτους των καπνιστών έχουμε τίποτα συμβουλές;;;;; Οι δε ανάπηροι από την ίδια αιτία ισοδυναμούν ετησίως αν δεν κάνω λάθος με τον πληθυσμό μιας κωμόπολης.....τι θα κάνουμε εκεί;;;;;;;;; Αλλά ξέχασα αυτά δεν είναι θέματα του παρόντος τόπικ......φτάσαμε δηλαδή στην κορυφή του παγόβουνου με ελικόπτερο, για να ξεκινήσουμε από τα χαμηλά, από τη βάση.....από τη βάση......

Αυτά παίδες τα σύκα σύκα και η σκάφή σκάφη.... Πάρε μέτρα ολοκληρωτικά και ουσιαστικά κ. Υπουργέ....και μην κάνεις μπάτσους τον κοσμάκη δεν σου φταίει κανένας....

Τελική ερώτηση: ΕΙΝΑΙ Ο ΚΑΠΝΙΣΤΗΣ ΕΘΙΣΜΕΝΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΤΟΞΙΚΩΝ ΟΥΣΙΩΝ Ή ΌΧΙ;;;;; ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΗΣ Ή ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ;;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 14-06-09 στις 15:14

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη Escarlata
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mav_20465 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδια αφου διαβασα ολα οσα γραψατε θα ηθελα κ γω να προσθεσω την γνωμη μου για το θεμα αυτο...
    1) Συμφωνω οτι το καπνισμα ειναι μια εξαρτιση
    2) Συμφωνω οτι υπαρχουν πολλα αλλα ζητηματα που πρεπει να λυθουν
    3) Συμφωνω οτι το "καρφωμα" δεν ειναι λυση
    4) Συμφωνω οτι πρεπει να υπαρχει ελευθερεια στην εκφραση ιδεων αλλα κ πραξεων
    Αλλα μην ξεχναμε οτι η ελευθερεια μας σταματαει εκει που αρχιζει η ελευθερια του αλλου.
    Εγω δεν καπνιζω, το δοκημασα αλλα δεν μου αρεσε (ευτυχως). Βγαινω εξω σε club,μπαρακια κ σε διαφορα μερη και μυριζω τον καπνο του διπλανου μου.
    Αυτο το πραγμα ειναι ενοχλιση βλαπτει τη υγεια μας κ δεν οφιελει σε τιποτα...
    Αν καποιος θελει να καπνισει δικαιωμα του αλλα να μην το επιβαλει στον διπλανο κ οπουδηποτε αλλου.
    Οταν με ενοχλει το καπνισμα καποιου του ζηταω ευγενικα να καπνιζει με τροπο που να μην το αναπναιω εγω (οταν γινεται) οταν δεν γινεται αλλαζω σημειο... Αλλα αν και εκει που θα παω και αλλος καπνιζει τι κανω τοτε πιτε το μου εσεις οι καπνιστες...
    Γιατι εγω που δεν φταιω να ειμαι αναγκασμενος να απομακρυνθω γιατι εγω που δεν φταιω να φαω το καπνο του αλλου στην μουρη μου...
    Και εξαλλου αυτο το πραγμα σε σκοτωνει και το λενε κ αυτοι που το σταματησαν (περαν απο τους επιστημονες που φωναζουν) (υπαρχουν βεβαια κ αλλα πραγματα που σκοτωνουν αλλα δεν ειναι αυτη η συζητιση μας). ΤΟ ΤΣΙΓΑΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΚΗ ΣΥΝΗΘΕΙΑ και πρεπει να την κοψουμε...
    Από τις καλύτερες απόψεις που διάβασα!!! Είμαι αντικαπνίστρια, μπορώ να πω φανατική κιόλας. Καταλαβαίνω και τις 2 πλευρές αλλά λογικά υποστηρίζω τους αντικαπνιστές. Ξέρω ότι ο καθένας έχει το δικαιώμα να κάνει ότι θέλει. Δεν μπορεί όμως να επιβάλλει τα θέλω του και στον άλλο. Πολλοί καπνιστές λένε ότι δεν φταίει μόνο το τσιγάρο για την υγεία μας, και συμφωνώ απόλυτα. Κανείς δεν ξέρει τι νερό πίνει, τι αναπνέει, τι τρώει καθημερινά.... Σε αυτό όμως φταίμε όλοι, καπνιστές και μη... Και δεν μπορούμε να σταματήσουμε να αναπνέουμε, να τρώμε, να πίνουμε...Μπορούμε όμως σιγά σιγά να συνεισφέρουμε όλοι και να βελτιώσουμε το περιβάλλον που ζούμε. Για τον καπνό του τσιγάρου όμως δεν φταίμε όλοι, και αν οι καπνιστές επιλέγουν να επιβαρύνουν και με αυτό τον οργανισμό τους εμένα δεν με πέφτει λόγος... Οι μη καπνιστές όμως δεν θέλουν να έχουν έναν επιπλέον παράγοντα να τους επιβαρύνει, και αυτό πρέπει οι καπνιστές να το σεβαστούν.
    Δεν θα μιλήσω εκ μέρους των μη καπνιστών, αλλά για μένα.
    Εγώ αυτό που ζητάω από τους καπνιστές είναι να με σεβαστούν... Να με σεβαστούν όταν βγαίνω να διασκεδάσω, να πιω τον καφέ μου, το πότο μου, όταν βγαίνω για φαγητό... Σεβασμό ζητάω... Να μην γεμίζουν τα πνευμόνια με τον καπνό των άλλων... Ζητάω όταν επιστρέφω από μια έξοδο να μην αναγκάζομαι να αλλάζω ρούχα γιατί βρωμάω από πάνω μέχρι κάτω...
    Όσο για το τηλέφωνο; Αν σε ένα μαγαζί κάποιος παραβιάσει το νόμο και με ενοχλεί, αρχικά θα του ζητήσω ευγενικά να με σεβαστεί, αν δεν το κάνει θα απευθυνθώ σε κάποιον στο μαγαζί κι αν δεν αλλάξει τίποτα, τότε ναι θα πάρω τηλέφωνο και ότι γίνει... Δεν γίνομαι χαφιές, την υγεία μου θα κοιτάξω...

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!!!
    Onetreehill.gr - Greek Community

Blogthean Το avatar του χρήστη passionata
    Περιοχή
    Αθήνα

Αν θέλουν να έχουν δουλειά τα νυχτερινά μαγαζιά να φτιάξουν τον εξαερισμό τους!
    Το κάπνισμα βλάπτει ναι όλοι το ξέρουμε.Το που καπνίζουν είναι το θέμα; Ας φτιάξουν πρώτα όλα τα άλλα.Και τι εννοώ;
    1.Παντού υπάρχουν σκουπίδια.Με την ανακύκλωση δεν ασχολούνται όλοι οι δήμοι!
    2.Τα πεζοδρόμια πλέον είναι ανύπαρκτα.Γεματά μηχανάκια και αυτοκίνητα παρκαρισμένα.
    3.Η ηχορρύπανση στο φόρτε της κυρίως απο τα μηχανάκια.
    4.Το σύστημα της υγείας και της παιδείας μπάζουν!
    5.Βαρέθηκα να βλέπω τα κόπρανα των σκύλων των φιλόζωων της κάθε γειτονιάς.
    Πού είναι όλα αυτά τα πρόστιμα για τα παραπάνω;
    Θα μου πείτε απο κάπου πρέπει να ξεκινήσουν!
    Προσωπικά δεν νομίζω πως θα τηρηθεί αυτό το μέτρο, όπως και το να δω κάποιον να καπνίζει δεν θα μπω στη διαδικασία να πάρω τηλέφωνο την υπηρεσία "Η.Χ.Τ.Χ." (η χαρά του χαφιέ)
    Θα πρέπει να συνηδειτοποιήσει απο μόνος του αυτό που κάνει!

Γουστάρωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!
    Καιρός ήταν!!!

μη μου πειτε τωρα πως στα αστυνομικα τμηματα δε θα καπνιζει κανεις.
    σκεφτειτε το λιγο.
    ασε το αλλο:
    -"διπλωμα οδηγησης και αδεια παρακαλω"
    -"δεν εχω. εσεις γιατι καπνιζετε μεσα στο περιπολικο?"
    -"μπορειτε να συνεχισετε ευχαριστω"
    χαχαχαχαχαχα

Θα καπνίζω όπου θέλω και δεν θα δεχτό από κανένα να έρθει να μου κάνει παρατήρηση τώρα το σκεφτήκανε πως πειράζει τώρα ???? ας τολμήσει να έρθει κανένας μπάτσος να με Βάλη πρόστιμο και βλέπουμε .

Blogthean Το avatar του χρήστη pkostas
    Περιοχή
    στον πλανήτη Γη

Φϊλοι μου, το μέτρο της απαγόρευσης του καπνίσματοςσε δημόσιους χώρους, το οποίο εφαρμόζεται ήδη στην Ευρώπη, αφορά κυρίως στους δημόσιους χώρους, ήτοι σε υπηρεσίες και κτήρια, που όταν πηγαίνεις υπάρχει το ταμπελάκι απαγορεύεται το κάπνισμα της είσοδο, αλλά κανείς δεν το βλέπει γιατί έχει τόσο καπνό από τους καπνίζοντες υπαλλήλους που δεν βλέπεις την τύφλα σου.
    Το μέτρο έρχεται κυρίως να εφαρμοστεί στις δημόσιες υπηρεσίες και τους κλειστούς χώρους και συμπληρωματικά στους ιδιωτικούς χώρους μαζικής εστίασης, όπως οι καφετέριες, τα κέντρα διασκέδασης και τα εστιατόρια. Λίγο-πολύ, εκεί υπάρχει ρυθμιστική διάταξη που σύμφωνα με τα τετραγωνικά υπάρχουν και οι αντίστοιχες υποχρεώσεις.
    Θέλω να δώ τους βουλευτές που θα τους απαγορευτεί το κάπνισμα στη Βουλή να βγαίνουν έξω το χειμώνα να καπνίζουν σαν τα σχολιαρόπαιδα και τί στον κόσμο! Εκεί θα πέσει το γέλιο. Γιατί αν κάνουν αυτό που έκαναν και στην Αγγλία, δηλαδή ψήφισαν ειδική διάταξη που προβλέπει ειδικό δωμάτιο στη Βουλή των Λόρδων για να μην αναγκάζονται να υποβάλλονται στο ατιμωτικό κάπνισμα στο προαύλιο, τότε θεωρώ ότι το μέτρο δεν πρόκειται να εφαρμοστεί πουθενα σωστά. Ή σε όλους ή σε κανέναν

Σελίδα 4 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Κάπνισμα στο κρεβάτι
    By trelo_dimitris in forum Humor
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-10, 17:11
  2. Κάπνισμα: Σκοτώνεις - πληρώνεις
    By boeing734 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-09, 15:42
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-09, 13:05
  4. Κάπνισμα μέχρι θανάτου
    By chr_far in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-08, 14:24
  5. Linkin Park Weekend μόνο στο Mad Radio 106,2!
    By Spiroslp in forum Συζήτηση για τη Μουσική
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-08, 12:28

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές