Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 5 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 153

Θέμα: Κάπνισμα μόνο στο πεζοδρόμιο!

Προεπιλογή Απάντηση: Κάπνισμα μόνο στο πεζοδρόμιο!

Δηλαδη για να καταλαβω ρε παιδια απο 1 Ιουλιου θα ειναι παρανομοι οσοι καπνισουν σε κλειστο δημοσιο χωρο ... και για τις Βιομιχανιες που το πουλανε ??? περα βρεχει ??? μου εχει μινει απορια αυτο .... ξερει κανεις τιποτα ?? [μη καπνιστης (ως τωρα) αλλα μου τη σπαει το " απαγορευεται " xD :P ]

Αν είχα έστω και το παραμικρό αίσθημα συμπαράστασης προς τους καπνίζοντας, οι απαντήσεις ορισμένων στο συγκεκριμένο ποστ, το έσβησαν οριστικά (όπως και οι ίδιοι θα αναγκαστούν να σβήσουν το τσιγάρο τους).

Είναι αδιανόητο, μία ομάδα άρρωστων ανθρώπων (και δε το λέω επιθετικά, ούτε υποτιμητικά, αφού όλοι μας έχουμε συγγενείς και φίλους που καπνίζουν) να επιμένουν πως η σωστή αντιμετώπιση του θέματος δεν είναι το να αναζητήσουν ιατρική βοήθεια ή έστω να καπνίζουν μόνο στο σπίτι τους, αλλά να ανέχονται οι υπόλοιποι τον καπνό και τον καρκίνο που σκορπάνε.

Μάλιστα στην προσπάθειά τους να εξασφαλίσουν ασυλεία για τις πράξεις τους, χαρακτηρίζουν τον νόμο φασιστικό και τους ανθρώπους που θα καταγγέλουν τις παράνομες πράξεις τους, χαφιέδες.

Αναρωτιέμαι όμως, αν είναι χαφιές αυτός που διευκολύνει την τήρηση των νόμων ή άξεστος και αντικοινωνικός αυτός που προκειμένου να μη χαλάσει τη ζαχαρένια του, ενοχλεί τους συμπολίτες του.

Εγώ προσωπικά θα έχω τον τετραψήφιο αριθμό περασμένο στις γρήγορες κλήσεις στο κινητό μου, επειδή σκοπός μου είναι να βοηθήσω προκειμένου το κάπνισμα να σβήσει μαζί με τη γενιά των καπνιστών που ζει ανάμεσά μας.

Κανείς νόμος δεν είναι φασιστικός, επειδή τον ψηφίζει η πλειοψηφία των νομίμως εκλεγμένων αντιπροσώπων μας. Φασιστικό είναι να κάθεται πριν λίγες μέρες δίπλα μου ένα κοριτσάκι το πολύ 18 ετών και να βάζει το τσιγάρο της στη μούρη μου. Φασιστική είναι η νοοτροπία της νεαράς -και τόσων άλλων- που θεωρεί εντελώς λογικό να αναπνέω τον καρκίνο που αγοράζει έναντι 3.5 ευρώ σε συσκευασία των 20.

Έκανα προσφάτως μία επέμβαση στα μάτια μου, με τον καπνό να θεωρείται απαγορευμένος. Φασιστικό είναι να πηγαίνω να εργαστώ σε κλειστό δημόσιο χώρο και να υποφέρω από τον καπνό των διπλανών μου.

Το τι κάνει ο καθένας στο σπίτι του δεν με αφορά. Φασιστική θα ήταν η απαγόρευση προϊόντων καπνού. Το να θέλω όμως να φάω κάπου, να πιώ τον καφέ μου, να ταξιδέψω ή να εργαστώ χωρίς να είμαι υποχρεωμένος να το κάνω μέσα σε ένα σύννεφο καπνού είναι ανθρώπινο δικαίωμα. Όποιος δε το καταλαβαίνει, ίσως θα πρέπει να αναλογιστεί το πραγματικό πρόβλημα που του δημιουργεί η νικοτίνη και η πίσσα.

ΥΓ. Για να προλάβω οποιοδήποτε "δημοκρατικό" σχόλιο. Θα συμβούλευα όποιον έχει αντίθετη άποψη με τη δική μου να την αναλύσει με τον πατέρα μου που είναι φανατικός καπνιστής. Βέβαια η κουβέντα θα είναι λίγο μονόπλευρη, αφού ο πατέρας μου αδυνατεί να μιλήσει τους τελευταίους έξι μήνες, ως αποτέλεσμα του εγκεφαλικού που έπαθε, εξαιτίας του καπνίσματος. Και ενώ φυσικά αναγνωρίζω πως το λάθος είναι δικό του, αφού η απόφαση είναι ατομική, σκέφτομαι πόσα παιδιά μπορούμε να γλυτώσουμε, αν τα βοηθήσουμε να μεγαλώνουν σε έναν κόσμο χωρίς τσιγάρο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elitistis : 15-06-09 στις 2:40

Mysmilie 1 Απάντηση: Κάπνισμα μόνο στο πεζοδρόμιο!

EΕυχομαι να χρεωσουν τη χαφιεδοκληση γυρω στα 5 ε
    να καρφωνουν μπατσοι μπατσους και να ανοιξουν κεντρα αποτοξινωσης καπνιστων σε καθε πολη με ευρωπαϊκα κονδυλια.Εγω παντως υστερα απ αυτο σκεφτομαι σοβαρα την πρεζα.Σα δε ντρεπομαστε.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο intrudersi Εμφάνιση μηνυμάτων
    EΕυχομαι να χρεωσουν τη χαφιεδοκληση γυρω στα 5 ε
    να καρφωνουν μπατσοι μπατσους και να ανοιξουν κεντρα αποτοξινωσης καπνιστων σε καθε πολη με ευρωπαϊκα κονδυλια.Εγω παντως υστερα απ αυτο σκεφτομαι σοβαρα την πρεζα.Σα δε ντρεπομαστε.
    Από την πρέζα βγάζουνε πιο πολλά και δεν τους συμφέρει να την κυνηγήσουνε απλά ξέρουνε που διακινείται αλλά πέρα βρέχει

Blogthean Το avatar του χρήστη Kain5056
    Περιοχή
    Πλανήτης Vulcan...

Εγώ παντως όταν δεν κάπνιζα μου βρώμαγαν περισσότερο τα $κ@τ@ στο δρόμο παρά το τσιγάρο του διπλανού μου (όπου στην τελική δεν καθόμουν και να το μυρίζω, έκανα απλώς λίγο άκρη και δεν μου ερχόταν ο καπνός). Γιατί δεν φτιάχνουν κανένα νόμο και για αυτό;

Πάντως βλέπω να υπάρχει μια πώρωση και από τις δύο πλευρές. Τόσο η πλευρά των καπνιστών όσο και η πλευρά των μη καπνιστών μιλάει εντελώς υποκειμενικά χωρίς να φέρνει τον εαυτό της στη θέση του άλλου.

¶ρρωστοι; Ε, όχι κι έτσι! Καπνίζουμε επειδή το επιλέξαμε και όχι επειδή μας υποχρεώνουν. Δεν είναι οτι χρειαζόμαστε βοήθεια για να το κόψουμε, απλώς χρειάζεται να το θέλουμε και όχι να το κόψουμε επειδή μας το λένε οι άλλοι. Από την άλλη, συμφωνώ πως το τσιγάρο είναι αθυγειηνό, αλλά δεν εγκρίνω υπερβολικές αντιδράσεις πανικού, τύπου "αναπνέω τον καρκίνο σου, αργός θάνατος" κτλ. Διαφορετικά να έχουμε και ποτοαπαγόρευση γιατί και το ποτό "είναι ένα δηλητήριο που σκοτώνει αργά", και να συχνάζουμε σε Milk Bar όπως στο "Κουρδιστό Πορτοκάλι". Βέβαια είναι υπερβολή κάποιος να καπνίζει δύο πακέτα την ημέρα, και είναι μεγάλη αγένεια να σου λέει ο άλλος πως του έρχεται ο καπνός και εσύ να μην τον παίρνεις στα σοβαρά, όπως επίσης είναι και γυφτιά να πετάς τη γόπα σου κάτω. Τι κάνω εγώ: Καπνίζω δύο τσιγάρα στο δρόμο για τη δουλειά ή στον γυρισμό, και όταν τελειώσω το κάθε ένα σταματάω στον κάδο, το σβήνω, και αφού σιγουρευτώ πως έσβησε καλά το πετάω μέσα. Αν κάνω τσιγάρο πουθενά αλλού, θα το κάνω μόνο αν είμαι σε παρέα καπνιστών. Όσο για την παραλία, ένα κουτάκι αναψυκτικού κάνει υπέροχο σταχτοδοχείο. Ο νέος νόμος δεν με ενοχλεί επειδή έχω μέτρο. Και νομίζω πως αυτό είναι, τελικά, που χρειάζονται οι περισσότεροι καπνιστές...

Είναι δικαίωμα μου να καπνίζω και δεν θα μου το στερήσει κανένας και θα σεβαστό τον μη καπνιστή αν διαβάσεις τον νόμο θα έχει μαγαζιά γεια καπνιστές και σε πληροφορώ από ότι ακούω σχεδόν θα είναι όλα μέχρι 70 τμ αλίμονο στους μη καπνιστές
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη NOSTOS : 15-06-09 στις 11:40

Εγώ πάντος μια φορά είχα κάνει κι αυτό οχι ολόκληρο τσιγάρο, μια ρουφιξιά μόνο επιδεί μ' είχε φάει ένας φίλος μου να δοκιμάσω κι ακόμα δεν έχω καταλάβει τι μπορεί να βρίσκει ο καπνιστής σε αυτό. Γι'αυτό λοιπόν όποιος θέλει ας απαντίσει στην παρακάτω ερώτηση.

Τι βρίκατε πάνω στο τσιγάρο και τ'αρχίσατε και τι είναι αυτο που σας αρέσει πάνω του και συνεχίζετε να το κάνετε;

Όχι τίποτε άλλο, κουβέντα να γίνετε.Είμαι πολύ περίεγος λοιπόν να μάθω .
    ¶ και κάτι ακόμα.
    Εάν αποφασίζατε να το κόψετε πιστεύετε πως θα τα καταφέρνατε;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lunatic : 15-06-09 στις 13:52

Θα πρέπει όλοι εσείς να καταλάβετε που κάνετε τα σχόλια με δόση κλαψ-κλαψ για την απαγόρευση ότι: ΟΧΙ μόνο πρέπει να απαγορευτεί το κάπνισμα σε όλους τους χώρους, αλλά η Πολιτεία επιπρόσθετα να βάλει και ειδικό φόρο στο κάθε πακέτο που να το διπλασιάζει στην τιμή του δεδομένου ότι οι ασθένειες στους καπνιστές θερίζουν και η επιβάρυνση του κρατικού προϋπολογισμού εξαιτίας τους είναι ιδιαίτερα μεγάλη. Έτσι θα προπληρώνουν την ηλιθιότητά τους να καπνίζουν για να πεθάνουν, αλλά τουλάχιστον θα ξελαφρώνουν σημαντικά το νοσοκομειακά έξοδα και τα νοσήλεια που προκύπτουν εξαιτίας τους, αλλά και της αδιαφορίας και ανοησία τους να σταματήσουν να αρρωσταίνουν με το κάπνισμα! Το καταλάβατε αυτό? Το σωστό, σωστό και το δίκαιο, δίκαιο. Πλήρωνε τώρα κύριε Καπνιστά για να μην επιβαρύνομαι εγώ που ΔΕΝ καπνίζω! Αυτοκτόνα με άλλα λόγια με αργό τρόπο... (Χε-χε-χε!!).
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andrex : 15-06-09 στις 13:12

Blogthean Το avatar του χρήστη LiQuiDo
    Περιοχή
    abelokhpoi

emena pantws omologo oti m aresei mia kinisi... to 4psifio ROUFLINE ax0ax0ax0a0x

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο andrex Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει όλοι εσείς να καταλάβετε που κάνετε τα σχόλια με δόση κλαψ-κλαψ για την απαγόρευση ότι: ΟΧΙ μόνο πρέπει να απαγορευτεί το κάπνισμα σε όλους τους χώρους, αλλά η Πολιτεία επιπρόσθετα να βάλει και ειδικό φόρο στο κάθε πακέτο που να το διπλασιάζει στην τιμή του δεδομένου ότι οι ασθένειες στους καπνιστές θερίζουν και η επιβάρυνση του κρατικού προϋπολογισμού εξαιτίας τους είναι ιδιαίτερα μεγάλη. Έτσι θα προπληρώνουν την ηλιθιότητά τους να καπνίζουν για να πεθάνουν, αλλά τουλάχιστον θα ξελαφρώνουν σημαντικά το νοσοκομειακά έξοδα και τα νοσήλεια που προκύπτουν εξαιτίας τους, αλλά και της αδιαφορίας και ανοησία τους να σταματήσουν να αρρωσταίνουν με το κάπνισμα! Το καταλάβατε αυτό? Το σωστό, σωστό και το δίκαιο, δίκαιο. Πλήρωνε τώρα κύριε Καπνιστά για να μην επιβαρύνομαι εγώ που ΔΕΝ καπνίζω! Αυτοκτόνα με άλλα λόγια με αργό τρόπο... (Χε-χε-χε!!).
    Προσωπικά το έκοψα 8 χρόνια αλλά επειδή με έπιασε το
    πείσμα
    θα συνεχίσω να καπνίζω και αν θέλεις να μάθεις και κάτι τα τσιγάρα τα αγοράζω αφορολόγητα 14 εύρο

Σελίδα 5 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Κάπνισμα στο κρεβάτι
    By trelo_dimitris in forum Humor
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-10, 17:11
  2. Κάπνισμα: Σκοτώνεις - πληρώνεις
    By boeing734 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-09, 15:42
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-09, 13:05
  4. Κάπνισμα μέχρι θανάτου
    By chr_far in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-08, 14:24
  5. Linkin Park Weekend μόνο στο Mad Radio 106,2!
    By Spiroslp in forum Συζήτηση για τη Μουσική
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-08, 12:28

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές