Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 8 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 153

Θέμα: Κάπνισμα μόνο στο πεζοδρόμιο!

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Προεπιλογή Απάντηση: Κάπνισμα μόνο στο πεζοδρόμιο!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Ζας ξέρω πολλούς που τρέχουν στα Δημοτικά Γραφεία να πληρώνουν κλήσεις για πράγματα που δεν έκαναν και πολλούς που πλήρωσαν κλήσεις για τα παρκόμετρα και ακόμα να πάρουν τα λεφτά τους.
    Μην υποτιμούμε το κράτος στον τομέα αυτό γιατί έχει αποδειχθεί ότι επενδύει πολύ γρηγορότερα σε υποδομές από το να φτιάξει ένα δρόμο.
    ¶μα μπει η Αστυνομία σε ένα μπάρ ή σε σταματήσει στο δρόμο και σου κόψει ένα πρόστιμο δεν νομίζω να είσαι χαρούμενος ούτε βέβαια να μην το πληρώσεις και να τρέχεις στα δικαστήρια γιατί θα σου κοστίσει πολαπλάσια το όλο θέμα.
    Ας έχουν τα μαγαζιά σωστές υποδομές και εξαερισμό και ας καπνίσει ο άλλος δε με προβληματίζει όχι να φτιάχνουν τρύπες που βρωμοκοπάνε και περιμένουννα μπούν μέσα τα γουρούνια.
    Εμένα μου αρκεί να έχω το χαρτάκι ότι μου χρωστάει και δεν θέλω τίποτα άλλο.... Να ξέρεις ότι πολλοί θα πάνε στα Δικαστήρια από καπρίτσιο και μόνο....τα ίδια είχαν γίνει και στο αλκότεστ....Ξέρεις πόσες αποφάσεις βγήκαν αντίθετες;;;; Όσο για τις υποδομές σωστό αυτό που λες αλλά για μένα το ζήτημα ξαναλέω απαιτεί συνολική στρατηγική και όχι πρακτικές διχασμού.... Ο διχασμός είναι φασισμός τέλος από όπου και αν προέρχεται...
    Αλήθεια, το ξέρεις ότι με το ηλεκτρονικό τσιγάρο μπορώ να καθίσω στις θέσεις των μη καπνιστών;;;;; Τι θα γίνει τότε μου λες;;;; Γιαυτό σου λέω θα γελάσει κάθε πικραμένος.... Ή εσύ που δεν καπνίζεις πιστεύω να ξέρεις ότι θα πληρώνεις το καφεδάκι 8 έως 10 ευρώ σύμφωνα με αυτή την τακτική... Είναι ή δεν είναι έτσι;;;;
    Είπα και το ξαναλέω πλήρης απαγόρευση ακόμη και στην παραγωγή και βρες τους τρόπους να θεραπεύσεις τους εξαρτημένους....μόνο τότε θα του έλεγα μπράβο.....
    Όχι θα του πω μπράβο.... που στο γραφείο της γυναίκας μου σε δημόσια υπηρεσία εδώ και 1,5 χρόνο έχουν γίνει 7 ληστείες και την έχουν βάλει στο πάτωμα και κινδυνεύει και δεν κάνουν τίποτα.... και άμα πεις καμιά κουβέντα σου λέει είναι υποχρεωμένη να παρέχει εργασία... Έτσι και εγώ πήγα στον Γενικό και ήρθαν στα ίσια τους άπαντες...πάντως αστυνομικό δεν έβαλαν....αφού δεν είχαν ή δεν ήθελαν......Αυτά Ταχυδρόμε

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Προς skordoss...Φίλε μου, που σε ενοχλεί και το νικνέιμ μου, θα σου πω απλώς πως θεωρώ τον εαυτό μου ευαισθητοποιημένο πολίτη σε όσα ζητήματα μπορώ και εγώ να βοηθήσω για μια καλύτερη κοινωνία.

Δε θα κάτσω να παραθέσω εδώ το τι ακριβώς έχω κάνει, επειδή αυτές τις πράξεις είναι καλό να τις κρατάς για τον εαυτό σου, πάντως πίστεψέ με, η προθυμία μου να βοηθήσω το κοινωνικό σύνολο δεν εξαντλείται στο θέμα του τσιγάρου.

Όσο για τον φίλο μου τον Zastava, επειδή κρίνω πως είναι και αρχαιολάτρης, θα του απαντήσω με τη γνωστή φράση: "Κενοί, κενά λογίζονται". Επειδή όμως σέβομαι τον εαυτό μου δεν γίνεται να απαντήσω σοβαρά σε αυτό το κείμενο που στερείται λογικής συνέχειας από πρόταση σε πρόταση. Θα του πρότεινα να ξαναδιαβάσει προσεκτικά τι έγραψα στην πρώτη μου τοποθέτηση. Ελπίζω να έπεσε θύμα βιαστικής ανάγνωσης, αλλιώς θα αναγκαστώ να τον χαρακτηρίσω κακοπροαίρετο.

Τέλος, αν και εμπνευσμένο το τραγουδάκι των Γιαννούλη και Βαζαίου, δεν είναι το στυλ της μουσικής που με εκφράζει.

ΥΓ. Δυστυχώς στο Ελλαδιστάν, για να κουβεντιάσουμε ένα θέμα, πρέπει να ανεχόμαστε πάντα και εκείνους που θα κάνουν προσωπικές αναφορές κτλ. Οπότε σε αυτό το επίπεδο, ως γνήσιος...elitistis, δεν μπορώ να λάβω μέρος. Καλή συνέχεια...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elitistis : 15-06-09 στις 21:13

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο elitistis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προς skordoss...Φίλε μου, που σε ενοχλεί και το νικνέιμ μου, θα σου πω απλώς πως θεωρώ τον εαυτό μου ευαισθητοποιημένο πολίτη σε όσα ζητήματα μπορώ και εγώ να βοηθήσω για μια καλύτερη κοινωνία.

Δε θα κάτσω να παραθέσω εδώ το τι ακριβώς έχω κάνει, επειδή αυτές τις πράξεις είναι καλό να τις κρατάς για τον εαυτό σου, πάντως πίστεψέ με, η προθυμία μου να βοηθήσω το κοινωνικό σύνολο δεν εξαντλείται στο θέμα του τσιγάρου.

Όσο για τον φίλο μου τον Zastava, επειδή κρίνω πως είναι και αρχαιολάτρης, θα του απαντήσω με τη γνωστή φράση: "Κενοί, κενά λογίζονται". Επειδή όμως σέβομαι τον εαυτό μου δεν γίνεται να απαντήσω σοβαρά σε αυτό το κείμενο που στερείται λογικής συνέχειας από πρόταση σε πρόταση. Θα του πρότεινα να ξαναδιαβάσει προσεκτικά τι έγραψα στην πρώτη μου τοποθέτηση. Ελπίζω να έπεσε θύμα βιαστικής ανάγνωσης, αλλιώς θα αναγκαστώ να τον χαρακτηρίσω κακοπροαίρετο.

Τέλος, αν και εμπνευσμένο το τραγουδάκι των Γιαννούλη και Βαζαίου, δεν είναι το στυλ της μουσικής που με εκφράζει.

ΥΓ. Δυστυχώς στο Ελλαδιστάν, για να κουβεντιάσουμε ένα θέμα, πρέπει να ανεχόμαστε πάντα και εκείνους που θα κάνουν προσωπικές αναφορές κτλ. Οπότε σε αυτό το επίπεδο, ως γνήσιος...elitistis, δεν μπορώ να λάβω μέρος. Καλή συνέχεια...
    Όχι μόνο το κατάλαβες αλλά το παρακατάλαβες... Συνεπώς προς απάντηση
    ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ....
    Περί ορέξως κολοκυθόπιτα

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Στο "Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε", του Λ. Πιραντέλλο, πρωταγωνιστής είναι ο Λαμπέρτο Λαουντίζι, που όπως διάβασα σε μία κριτική του βιβλίου κάποτε, διαθέτει...ακονισμένο πνεύμα, θυμώνει εύκολα αλλά έπειτα γελάει κι αφήνει τους άλλους να κάνουν του κεφαλιού τους, διασκεδάζοντας με το θέαμα της ανθρώπινης βλακείας.

Σαν να μην έχεις άδικο τελικά...

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο elitistis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο "Έτσι είναι αν έτσι νομίζετε", του Λ. Πιραντέλλο, πρωταγωνιστής είναι ο Λαμπέρτο Λαουντίζι, που όπως διάβασα σε μία κριτική του βιβλίου κάποτε, διαθέτει...ακονισμένο πνεύμα, θυμώνει εύκολα αλλά έπειτα γελάει κι αφήνει τους άλλους να κάνουν του κεφαλιού τους, διασκεδάζοντας με το θέαμα της ανθρώπινης βλακείας.

Σαν να μην έχεις άδικο τελικά...
    Είδες πως καταλαβαίνεις άμα θέλεις....ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΣΟΥ (ζωή και χρόνια να έχει ο άνθρωπος) ΕΙΝΑΙ ΑΣΘΕΝΗΣ ΧΡΟΝΙΟΣ ΧΡΗΣΤΗΣ ΤΟΞΙΚΩΝ ΟΥΣΙΩΝ Ή ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΑΣ;;;;
    Για κάντο λίγο λιανά......

"Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη pkostas
    Περιοχή
    στον πλανήτη Γη

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τσακώνεστε σαν τα κοκόρια. Την κάθε παπαριά που λέει ο κάθε υπουργός ή εκπρόσωπος υπουργείου, θα την κρίνουμε στην εφαρμογή της. Το ίδιο είχε γίνει και με τον Παπαθεμελή, αν θύμαστε, όταν υπουργός Δ. Τάξεως ων απαγόρευσε τη λειτουργία των νυκτερινών κέντρων μετά τις 3, οπότε και έγινε το "έλα να δεις". Μέχρι που ο ίδιος κατάντησε γραφικός, μέχρι που του βγήκε και το τραγούδι "Παπαθεμελή- Παπαθεμελή..." και ο νόμος του αποσύρθηκε ως μη εφαρμόσιμος εκ των πραγμάτων.
    Και στην περίπτωση του νέου αυτού νόμου, επαναλαμβάνω ότι δεν πρόκειται να επηρεάσει τη διασκέδαση, όπου έχουν γίνει ήδη οι απαραίτητες προβλέψεις σε ότι αφορά τις προϋποθέσεις καπνίσματος ανάλογα με την επιφάνεια του καταστήματος. Εκεί που πρόκειται να εφαρμοστεί ο νόμος είναι στους δημόσιους χώρους, όπου η κατάσταση είναι τριτοκοσμική κυριολεκτικά. Μπαίνεις και βλέπεις το χώρο ντουμανιασμένο και γεμάτο από αποτσίγαρο. Εκεί θα εφαρμοστεί ο νόμος κατά το πλείστον και όχι τόσο στα καταστήματα διασκέδασης που στο κάτω-κάτω είναι στην κρίση σου ρε αδερφέ αν δε σου αρέσει το περιβάλλον, να φύγεις. Όταν μπαίνεις όμως στη ΔΟΥ, να υποβάλλεις τη δήλωση σου περιμένοντας 2 ώρες στην ουρά και είσαι υποχρεωμένος να στέκεσαι μέσα σε τεκέ από τους καπνούς των αρειμανίως καπνιζώντων υπαλλήλων (σημειωτέον δε ότι το τασάκι τους έχει ίσαμε 100 τσιγάρα μέσα) και να σου λένε κιόλας ότι "αν δεν σας αρέσει, φύγετε", έ αυτό παραπάει!
    Είχα μπεί μια φορά στο Δημαρχείο 8 το πρωϊ να πάρω ένα χαρτί. Βλέπω τη μία υπάλληλο να παίζει πασιέντζα στον υπολογιστή (8 το πρωι, μάλλον στον ύπνο της θα την έβλεπε αποβραδύς για να την μελετά πρωι πρωι), έναν άλλο να φτιάχνει καθέ νές με το κουταλάκι και δε μπορούσε να διακόψει για να μη του κόψει το καϊμάκι, και τον τρίτο να καπνίζει αρειμανίως και περιπαθώς το τσιγάρο του, σβήνοντας τα σεκλέτια του στον ομίχλη του καπνού του. Αυτή η εικόνα είναι η εικόνα του ελληνικού Δημοσίου κια αυτό το χάλι πρέπει να σταματήσει.
    Το να μάχεστε και να αντιπαλεύετε μεταξύ σας οι καπνιστές και οι αντικαπνιστές δεν έχει νόημα. Άλλωστε αυτό θέλει και το κράτος. Πετά το μπαλάκι στην κερκίδα, ζητώντας από τον πολίτη να γίνει χαφιές του διπλανού του επειδή το ίδιο το κράτος δεν έχει ούτε τα μέσα να αστυνομεύσει, ούτε τον τρόπο να εκπαιδεύσει.
    Και φυσικά, αν κάποιος ήθελε τόσο πολύ να προστατεύσει τη δημόσια υγεία, θα έπρεπε να απαγορεύσει την πώληση και τη χρήση των καπνικών πρϊόντων όλων, αναλαμβάνοντας πρώτα το οικονομικό και μετά και το πολιτικό κόστος. Τα υπόλοιπα όλα είναι μέτρα του κ@λου.
    Η εναρμόνιση της νομοθεσίας μας με τις κοινοτικές ντιρεκτίβες είναι ένα επακόλουθο αναπόφευκτο, αλλά το κάθε κράτος εναρμονίστηκε ή θα εναρμονιστεί με βάση την κουλτούρα του και τα έθιμά του. Δεν είδα για παράδειγμα στην Ολλανδία ποτέ να απαγορεύτηκε η χρήση των προϊόντων κάναβης στα καφέ, άσχετα αν απαγορεύεται στις υπόλοιπες χώρες της Ευρώπης. Στην Αγγλία για παράδειγμα δεν επιτρέπεται το κάπνισμα ούτε στα δημόσια πάρκα, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την προστασία της δημόσιας υγείας (μην πάθουν καρκίνο τα σκιουράκια), αλλα πιο πολύ για τον κίνδυνο της πυρκαγιάς και της καταστροφής ζωτικών πνευμόνων.

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Να γειάσει το στόμα σου ρε φίλε, το λέω εδώ και 8 σελίδες και κανένας δεν ακούει ή κάνει πως δεν καταλαβαίνει

"Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Μάρτιος 2006
    Του Σπύρου Ζάχαρη, Ιατρού Πνευμονολόγου
    Οι επιπτώσεις του καπνίσματος στην υγεία αναμφίβολα στο σύνολό τους αποτελούν τη μεγαλύτερη επιδημία που γνώρισε η ανθρωπότητα. Η έκδηλη έξαρση της χρόνιας βρογχίτιδας της αποφρακτικής πνευμονοπάθειας,του καρκίνου του πνεύμονα,της αθηρωματικής νόσου, έχει επιστημονικά πλέον συσχετισθεί απόλυτα με το κάπνισμα. Εκτός όμως από τις επιπτώσεις του καπνίσματος έχει πλέον γίνει αποδεκτό ότι το κάπνισμα αποτελεί μία παθολογική κατάσταση εξάρτησης, όπως όλα τα ναρκωτικά. Αυτό σημαίνει ότι το κάπνισμα χρειάζεται πλέον να αντιμετωπίζεται από την ιατρική κοινότητα και τους υγειονομικούς φορείς ως χρονία νόσος και ως εξάρτηση με σημαντικές βλαβερές συνέπειες για την υγεία.
    Ας δούμε τώρα λίγο πιο αναλυτικά ορισμένες καταστάσεις που σχετίζονται με το κάπνισμα.Η χρόνια αποφρακτική πνευμονοπάθεια (Χ.Α.Π) χαρακτηρίζεται από περιορισμό της ροής του αέρα που οφείλεται σε ενδογενή νόσο των αεραγωγών (π.χ χρόνια βρογχίτιδα), βρογχόσπασμο και/ή εμφύσημα(καταστροφή πνευμονικού παρεγχύματος). Ο περιορισμός της ροής του αέρα είναι γενικά προοδευτικός και μπορεί σε κάποιο βαθμό να είναι αναστρέψιμος. Μολονότι έχει διαπιστωθεί ένας αριθμός από επιπρόσθετους ανεξάρτητους παράγοντες κινδύνου για τη Χ.Α.Π, ο πιο σημαντικός μέχρι τώρα είναι το κάπνισμα. Ενδεικτικά,το 1991, η Χ.Α.Π ήταν η τέταρτη αιτία θανάτου στις Η.Π.Α (85.544 άτομα) και ήταν η πιο γρήγορα αυξανόμενη αιτία θανάτου μεταξύ του 1979 και του 1991 (αύξηση 33%). Το ποσοστό θανάτου,διορθωμένο ανάλογα με την ηληκία, λόγω της Χ.Α.Π αυξήθηκε κατά 72% μεταξύ του 1966 και 1986 και κατά τη διάρκεια αυτή η θνητότητα από καρδιακά και αγγειακά εγκεφαλικά νοσήματα ελαττώθηκε κατά 45 και 85% αντίστοιχα.
    Η έκθεση στον καπνό μέσα στο σπίτι είναι η δεύτερη μετά την ατοπία αιτία που αποτελεί μείζονα παράγοντα κινδύνου για το παιδικό άσθμα. Οι προτεινόμενοι μηχανισμοί περιλαμβάνουν αυξημένη ευαισθησία στις λοιμώξεις του κατώτερου αναπνευστικού και αυξημένο κίνδυνο για ανάπτυξη ατοπίας. Επίσης, η έκθεση στον καπνό του τσιγάρου στην ενδομήτρια ζωή και η έκθεση τους πρώτους λίγους μήνες της ζωής ιδιαίτερα φαίνεται να είναι παράγοντες κινδύνου για την ανάπτυξη άσθματος. Εχει αναφερθεί ότι τα παιδιά των οποίων οι γονείς καπνίζουν έχουν πολύ περισσότερα προβλήματα με συριγμό, λοιμώξεις των κατώτερων αεραγωγών και άσθμα, σε σύγκριση με παιδιά γονέων που δεν καπνίζουν.
    Η πιο σημαντική επίδραση του καπνού έχει να κάνει με την εμφάνιση του καρκίνου του πνεύμονα. Η συσχέτισης τους επισημάνθηκε για πρώτη φορά τη δεκαετία του 1940 και στην συνέχεια τεκμηριώθηκε με επιδημιολογικές έρευνες. Περίπου το 85% των περιπτώσεων του καρκίνου του πνεύμονα αφορά σε καπνιστές ή πρώην καπνιστές. Η ομάδα καρκίνου του πνεύμονα του Εδιμβούργου ανάφερε ότι σε σύνολο 3070 νέων περιπτώσεων, μόνο οι 74 (2%) δεν υπήρξαν ποτέ στην ζωή τους καπνιστές. Ο κίνδυνος εμφάνισης σχετίζεται με τον αριθμό των σιγαρέτων που έχει καπνίσει το άτομο, την ηλικία έναρξης του καπνίσματος και τη χρονική διάρκεια της καπνιστικής συνήθειας. Η πιθανότητα ενός καπνιστή να εμφανίσει καρκίνο του πνεύμονα είναι 1015 φορές μεγαλύτερη από την πιθανότητα κάποιου που δεν έχει καπνίσει ποτέ και ο κίνδυνος γίνεται 20-25 φορές μεγαλύτερος όταν η κατανάλωση σιγαρέτων ξεπερνά το ένα πακέτο την ημέρα. Επίσης απαιτούνται 15 χρόνια αποχής για να προσεγγίσει ο πρώην καπνιστής τον κίνδυνο κάποιου που δεν έχει καπνίσει ποτέ.
    Κλείνοντας, το κάπνισμα συσχετίζεται σε άλλοτε μικρότερο ποσοστό με μια ομάδα πιο σπάνιων νοσημάτων των πνευμόνων όπως είναι τα επαγγελματικά νοσήματα και οι διάμεσες διηθητικές πνευμονοπάθειες.
    Όλα αυτά οδηγούν στην ανάγκη να αναπτυχθούν πολλές πρωτοβουλίες όσον αφορά την καταπολέμηση του προβλήματος και την αντιμετώπιση της εξάρτησης από το κάπνισμα. Ο εξαρτημένος θα πρέπει να αντιμετωπίζεται ως ασθενής που χρειάζεται βοήθεια και ο ειδικός που οφείλει να του την παρέχει δεν είναι άλλος από τον ιατρό του.

Αυτά για τον κ. Αβραμόπουλο και τους όψιμους "Μακεδονομάχους"
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 15-06-09 στις 21:51

"Forrest Gump" (1994)

Εγώ δεν χαρακτήρισα τους καπνιστές χρήστες τοξικών ουσιών. Επίσης δεν είπα ότι είναι εγκληματίες. Οι παραβάτες των νόμων είναι έκνομοι, αλλά όχι αναγκαστικά εγκληματίες. ¶λλωστε παραβάτης δε θα είναι κάποιος επειδή καπνίζει, αλλά επειδή καπνίζει σε μέρος που απαγορεύεται.

Γιατί λοιπόν με χρεώνεις με χαρακτηρισμούς που δεν υιοθετώ; Για χάρη εντυπώσεων;

¶στοχα λοιπόν και τα δύο σχόλιά σου για τον πατέρα μου. Αν διαβάσεις πιο προσεκτικά την πρώτη μου τοποθέτηση, όπως σε είχα συμβουλέψει πιο νωρίς αλλά δε το έκανες, θα έβλεπες ότι τον χαρακτηρισμό του ασθενούς τον παραδέχομαι από μόνος μου για όλους τους καπνιστές, τονίζοντας μάλιστα ότι δε τον χρησιμοποιώ υποτιμητικά, αφού όλοι έχουμε στην οικογένειά μας και στις παρέες μας ανθρώπους που καπνίζουν.

Πριν λίγα σχόλια, είχες πει σε κάποιον πως δεν ξέρεις αν μπορεί να θεωρηθεί άνθρωπος με αυτά που έγραψε. Θέλω να σου πω πως ο εύκολος δρόμος για μένα θα ήταν να ξεκινήσω τα σχόλια για τη δική σου οικογένεια και τις απειλές για εσένα.

Επειδή όμως καταλαβαίνω πως απλώς ίσως να μην ξέρεις πότε να επιλέγεις τη σιωπή, θα ευχηθώ υγεία στην οικογένειά σου και σε εσένα και να είσαι καλά. Μου αρκεί που σε κάθε μου απάντηση θεωρώ πως απάντησα όπως θα έπρεπε. Δεν θα ρίξω το επίπεδό μου εμπλέκοντας κάτι ιερό όπως η οικογένεια.

Καλή συνέχεια...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elitistis : 15-06-09 στις 21:55

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Φίλε μου όχι μόνο δεν τον υιοθέτησες αλλά συνεχίζεις να επιμένεις για έκνομες συμπεριφορές. Τον χρήστη ναρκωτικών τον βρίσκουν στην Ομόνοια να κάνει χρήση και τον αφήνουν. Και ακόμη τον πάνε στο Δικαστήριο δεν θεωρείται παραβάτης. Αν διαθέτεις την στοιχειώδη λογική να αντιληφθείς τι σου λέω θα ήταν καλά. Ο ασθενής για την ασθένειά του δεν είναι παραβάτης. Χώνεψέ το αυτό.
    Επίσης προσωπικώς ευχήθηκα ο πατέρας σου να είναι καλά γιατί αυτό λέει η ορθή ανθρώπινη συμπεριφορά. Χρησιμοποίησα απλά το παράδειγμά σου για να σου τονίσω αυτή την διαφορά που δεν επιθυμείς να κατανοήσεις.
    Αποδέχομαι ότι και να πεις , μην μιλάς όμως για πολέμους και χαφιεδισμούς μεταξύ ανθρώπων. Για ανθρώπους μιλάμε και όχι για ζώα. ¶νθρωποι είναι όλοι. Και είναι επιεικώς άσχημο να μου ισχυρίζεσαι ότι ο ασθενής είναι παραβάτης και θα πρέπει να τιμωρηθεί. Ελπίζω τώρα να κατανόησες. Επίσης θα πρέπει να καταλάβεις ότι προσωπικά υποστηρίζω την πλήρη απαγόρευση του καπνίσματος... Να κλείσουν οι εταιρείες δεν κατάλαβα τι εξυπηρετούν;;; Βλάβη για τη δημόσια υγεία είναι ή κάνω λάθος;;; Εσύ μας είπες ότι δεν χρειάζεται να κλείσουν γιατί είναι φασιστικό. Το ίδιο θα έλεγε και ένας έμπορος ναρκωτικών, διότι εξυπηρετεί τάχα τους χρήστες να βρουν τη δόση τους.
    Κάτσε και σκέψου τα΄.
    Τέλος επιθυμώ να αντιληφθείς ότι εύχομαι για κάθε ασθενή πλήρη ανάρρωση και χρόνια πολλά, γιατί ειμαστε άνθρωποι.
    Όσο δε για την αντιπαράθεση είναι γόνιμη και εποικοδομητική όταν διαθέτει ειλικρινείς και αγαθές προθέσεις. Αν θεωρείς ότι με όσα έγραψα σου έθιξα κάτι ευθύς αμέσως να επανορθώσω και να ζητήσω συγγνώμη αλλά μην μου βάζεις στο στόμα κουβέντες που δεν έχω πει.

Υ.Γ. .Οσο για τον κύριο που αναφέρεις αν πρόσεξες έδινε ωραίες ευχές για συνανθρώπους του!!!! Ήταν εχέφρων και πολύ μάγκας σ΄αυτά που είπε. Τετράποδο με τη μορφή δίποδου και τίποτα άλλο. Αλλιώς δεν χαρακτηρίζεται κάποιος που εύχεται το θάνατο των συνανθρώπων του...κοίταξέ το λίγο καλύτερα και θα καταλάβεις πολύ καλά τι λέω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 15-06-09 στις 22:11

"Forrest Gump" (1994)

Σελίδα 8 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 678910 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Κάπνισμα στο κρεβάτι
    By trelo_dimitris in forum Humor
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-02-10, 17:11
  2. Κάπνισμα: Σκοτώνεις - πληρώνεις
    By boeing734 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-09, 15:42
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-09, 13:05
  4. Κάπνισμα μέχρι θανάτου
    By chr_far in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-08, 14:24
  5. Linkin Park Weekend μόνο στο Mad Radio 106,2!
    By Spiroslp in forum Συζήτηση για τη Μουσική
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-08, 12:28

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές