Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Ταλαιπωρία για τους 459 επιβάτες του «Ionian Sky»

Question Ταλαιπωρία για τους 459 επιβάτες του «Ionian Sky»

Ταλαιπωρία για τους 459 επιβάτες του «Ionian Sky»
    3 Ιουλίου 2009, 02:01

Ταλαιπωρία περίμενε τους συνολικά 459 επιβάτες του πλοίου «Ionian Sky», το οποίο εκτελούσε προγραμματισμένο ταξίδι Ηγουμενίτσα- Πρίντεζι.

Κατά τον απόπλου του από το λιμάνι της Ηγουμενίτσας λίγο μετά τις 23:30 χθες το βράδυ παρουσίασε μηχανική βλάβη, αφήνοντας «στα κρύα του λουτρού» τους 459 επιβάτες.

Μετά από δυο ώρες καθυστέρησης, η πλοιοκτήτρια εταιρεία δρομολόγησε ένα άλλο πλοίο της, το «Ionian Queen», προκειμένου να μετεπιβιβαστούν οι 459 επιβάτες και τα 83 οχήματα «του Ionian Sky» και να μεταφερθούν στο Πρίντεζι της Ιταλίας.

Πλέον το πλοίο «έριξε» άγκυρα στο λιμάνι της Ηγουμενίτσας μέχρι να αποκατασταθεί η βλάβη και προσκομιστεί η βεβαίωση αξιοπλοΐας από τον νηογνώμονα.

Zougla online

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Προεπιλογή Απάντηση: Ταλαιπωρία για τους 459 επιβάτες του «Ionian Sky»

Πότε θα ασχοληθεί η προστασία του καταναλωτή με τα υπέρογκα κόστη μεταφορών στα πλοία ?
    Ποιός θα ασχοληθεί με τα ακριβά εισητήρια που ουσιαστικά καταστρέφουν τον τουρισμό ?
    Είναι δυνατόν να ζητάνε για 4 άτομα με καμπίνα και αυτοκήνητο για ένα ταξίδι σε νησί 600 ευρώ με επιστροφή ?
    Επιτέλους υπάρχει ελεγκτική υπηρεσία γιαυτούς τους αλήτες ?
    Εφοπλιστές που κατέστρεψαν τον τουρισμό βγαίνανε στις τηλεοράσεις και λέγανε για αδικίες και βοήθεια απο το κράτος και στο τέλος κόσμος έμεινε απλήρωτος για να καταντήσουν τα εισητήρια να κοστίζουν 70 ευρώ να πας στην Σύρο κατάστρωμα και να πληρώνεις ένα τόστ 8 ευρώ και τον καφέ 6.
    Απο την μιά πλευρά με στεναχωρεί το γεγονός αλλά και απο την άλλη ελπίζω η θρασύτητα αυτή να κοστίσει και ανάλογα στον κάθε τυχάρπαστο ξενοδόχο που νοικιάζει τρώγλες για 50 και 100 ευρώ νομίζοντας ότι απευθύνετε σε ζώα.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Blogthean Το avatar του χρήστη Louthiena
    Περιοχή
    Γερμανία

Ταχ, μια χαρά τα λες αλλά στου κουφού την πόρτα....
    Ετοιμαζόμαστε για το ταξίδι μας στην Ελλάδα και ακόμα δεν ξέρουμε τι να προτιμήσουμε.
    Μέσω Ιταλίας με 1100ευρώ (πηγαινέλα) επιπλέον για τα ακτοπλοϊκά εισιτήρια (4κληνη εσωτερική συν αυτοκίνητο, βάλε και κανά 100ρικο έξτρα για 6 άτομα για φαγητοπιοτοκαφέδες, οπότε 1200) ή μέσω Αυστροουγγαρία και Ρουμανοβουλγαρία?
    Το ταξίδι με το καράβι είναι 15 ώρες περίπου. Με το αεροπλάνο 2,5.
    Για κατάστρωμα οι τιμές είναι οι ίδιες με τις τιμές των αεροπλάνων (αν κλείσεις έγκαιρα βρίσκεις εισιτήρια διάμαντια, έλα όμως που ο αυτοκίνητο δεν χωράει στη μπαγκαζιέρα και το χρεαζόμαστε γ@..το)

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Υπάρχει προστασία καταναλωτή στην Ελλάδα, Ταχυδρόμε;;;; Την είδες εσύ πουθενά;;;
    ¶σε τώρα να μην μιλήσουμε και για το καταναλωτικό ανύπαρκτο κίνημα. Σε άλλες χώρες οι ενώσεις των καταναλωτών , όταν μποϋκοτάρουν κάτι, το κάνουν συστηματικά και συνειδητά και έτσι πετυχαίνουν κάποια πράγματα. Στην Ελλάδα βλέπεις κάτι το αντίστοιχο;;;;
    Ψάχνεις βελόνες στα άχυρα αδελφέ

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Louthiena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ταχ, μια χαρά τα λες αλλά στου κουφού την πόρτα....
    Ετοιμαζόμαστε για το ταξίδι μας στην Ελλάδα και ακόμα δεν ξέρουμε τι να προτιμήσουμε.
    Μέσω Ιταλίας με 1100ευρώ (πηγαινέλα) επιπλέον για τα ακτοπλοϊκά εισιτήρια (4κληνη εσωτερική συν αυτοκίνητο, βάλε και κανά 100ρικο έξτρα για 6 άτομα για φαγητοπιοτοκαφέδες, οπότε 1200) ή μέσω Αυστροουγγαρία και Ρουμανοβουλγαρία?
    Το ταξίδι με το καράβι είναι 15 ώρες περίπου. Με το αεροπλάνο 2,5.
    Για κατάστρωμα οι τιμές είναι οι ίδιες με τις τιμές των αεροπλάνων (αν κλείσεις έγκαιρα βρίσκεις εισιτήρια διάμαντια, έλα όμως που ο αυτοκίνητο δεν χωράει στη μπαγκαζιέρα και το χρεαζόμαστε γ@..το)
    Το τσαφ τσουφ δεν κάνει καθόλου;;;; Απορία εκφράζω αν μπορείς να με διαφωτίσεις..... Και έρχεσαι χάρμα, νομίζω φορτώνεις και το αυτοκίνητο, τζάμι δηλαδή και νιώθεις σαν ήρωας της Αγκάθα Κρίστι
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 03-07-09 στις 10:28 Αιτία: Συγχωνεύτηκε αυτόματα απο το BlogΘέα

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη Louthiena
    Περιοχή
    Γερμανία

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων

Το τσαφ τσουφ δεν κάνει καθόλου;;;; Απορία εκφράζω αν μπορείς να με διαφωτίσεις..... Και έρχεσαι χάρμα, νομίζω φορτώνεις και το αυτοκίνητο, τζάμι δηλαδή και νιώθεις σαν ήρωας της Αγκάθα Κρίστι
    Το αγαπημένο μου μέσο για ταξίδι είναι το τρένο και μετά το καράβι.
    Την έχω κάνει την διαδρομή μια φορά όταν ήμουν παιδούλα (πριν το πόλεμο στη Γιουγκοσλαβία) και την έχω ως μια πολύ όμορφη ανάμνηση, παρ' αυτά δεν θα το προτιμούσα με 2 3χρονα να τρέχουν όλη την ώρα από εδώ και από κει σε ένα τόσο περιορισμένο χώρο. Το αυτοκίνητο για να είναι στο τόπο που θες πρέπει να το κάνεις φορτωτική τουλάχιστον 1 βδομάδα νωρίτερα, μπορεί και περισσότερο δεν είμαι σίγουρη.

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Louthiena Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αγαπημένο μου μέσο για ταξίδι είναι το τρένο και μετά το καράβι.
    Την έχω κάνει την διαδρομή μια φορά όταν ήμουν παιδούλα (πριν το πόλεμο στη Γιουγκοσλαβία) και την έχω ως μια πολύ όμορφη ανάμνηση, παρ' αυτά δεν θα το προτιμούσα με 2 3χρονα να τρέχουν όλη την ώρα από εδώ και από κει σε ένα τόσο περιορισμένο χώρο. Το αυτοκίνητο για να είναι στο τόπο που θες πρέπει να το κάνεις φορτωτική τουλάχιστον 1 βδομάδα νωρίτερα, μπορεί και περισσότερο δεν είμαι σίγουρη.
    Δες το σαν διακοπές και απόλαυσέ το.....Όσο για τα παιδιά να τους πεις ότι θα παίξετε το παιχνίδι "Η ΚΥΡΙΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ". Ντυθείτε και με κουστούμια εποχής και θα δεις ότι είναι όλα ωραία. Αστειεύομαι βεβαίως, αλλά και εμένα το τραίνο μ΄ αρέσει, έχεις άλλη αίσθηση....Σκέψου το πάντως....Δες και καμιά ταινία με τον Ηρακλή Πουαρώ για να συντονιστείς και θα διαπιστώσεις την ομορφιά του πράγματος

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Δέν είναι εύκολο σε ταξίδια εξωτερικού να χρησιμοποιήσεις τρένο όταν πρέπει να διασχίσεις πολλές χώρες και υπάρχουν συγκεκριμένα προβλήματα πόσο μάλλλον για ταξίδια δια μέσω Βαλκανικών χωρών.
    Πάντως το ΒΙΕΝΝΗ-ΑΘΗΝΑ γίνεται σε 24 ώρες με 2-3 στάσεις να πιείς και ένα καφέ.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δέν είναι εύκολο σε ταξίδια εξωτερικού να χρησιμοποιήσεις τρένο όταν πρέπει να διασχίσεις πολλές χώρες και υπάρχουν συγκεκριμένα προβλήματα πόσο μάλλλον για ταξίδια δια μέσω Βαλκανικών χωρών.
    Πάντως το ΒΙΕΝΝΗ-ΑΘΗΝΑ γίνεται σε 24 ώρες με 2-3 στάσεις να πιείς και ένα καφέ.
    Αυτά είναι γνωστά Ταχ αλλά δεν παύει το τραίνο να είναι ένα εξαιρετικό μέσο άνετης μεταφοράς και πολύ πολύ όμορφο

"Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Και το διαστημόπλοιο μου αρέσει αλλα η στολή με στενεύει...

Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και το διαστημόπλοιο μου αρέσει αλλα η στολή με στενεύει...
    Ήρθαν και τα καινούργια μοντελάκια, για διάλεξε:

Αποφάσισε με την ησυχία σου. Ειδικά η τελευταία μπορεί άνετα να φορεθεί και σε πλοίο και να λειτουργήσει ως σωσίβιο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 03-07-09 στις 11:50

"Forrest Gump" (1994)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-09, 13:07
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-09, 6:31
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-09, 6:31
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-06-09, 7:01
  5. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-09, 20:23

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές