Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 40

Θέμα: Εκτέλεση παιδεραστή στην Υεμένη

Προεπιλογή Απάντηση: Εκτέλεση παιδεραστή στην Υεμένη

Φίλοι zastava και melia360 από την άλλη αν γίνονταν αυτό το έγκλημα στην Ελλάδα στα 15 χρόνια θα έπαιρνε χάρη, βάση του νόμου, και θα είχε και τις 5νθήμερες εξόδους του.

Αυτό είναι τιμωρία;

Δηλαδή στην Ελλάδα ένας γονιός σε ανάλογο έγκλημα είναι υποχρεωμένος να πάρει τον νόμο στα χέρια του, αφού η πολιτεία αλλού τυρβάζει.
    Διαφορετικά ο δράστης θα διέμενε 15 χρόνια στον Κορυδαλό με τις 5νθήμερες εξόδους του λες και βρισκόνταν σε ξενοδοχείο...
    Και αυτή η κατάσταση δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλη την "ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΗ" Δυτική Ευρώπη...

Με εκτίμηση!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kefallonitis : 10-07-09 στις 8:23

Blogthean Το avatar του χρήστη Melia360
    Περιοχή
    Νεραϊδοχώρα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kefallonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλοι zastava και melia360 από την άλλη αν γίνονταν αυτό το έγκλημα στην Ελλάδα στα 15 χρόνια θα έπαιρνε χάρη, βάση του νόμου, και θα είχε και τις 5νθήμερες εξόδους του.

Αυτό είναι τιμωρία;
    Τιμωρία για τον συγκεκριμένο άνθρωπο δεν ξέρω καν αν υπάρχει..

Δε διαφωνώ ότι η νομοθεσία δεν είναι επαρκής, αλλά δεν θα υποστηρίξω έναν ακόμη εγκληματικό και ανεπαρκή νόμο, όπως αυτόν της θανατικής ποινής..

Θες να ακούσεις μια ωραία ιδέα για ποινή σε τέτοιους ανθρώπους? Να σαπίζουν στην φυλακή με ισχυρές δόσεις απομόνωσης! Έτσι θα παρακαλούν να πεθάνουν οι ίδιοι...

Μια ονειροπαγίδα (δωράκι ) για τους εφιάλτες που με κυνηγούν!

Τωρα πια πιστευω οτι η θανατικη ποινη σε τετοιες περιπτωσεις δεν εχει να κανει με εκδικιση αλλα αποσκοπει στο να φυγει ενα καρκινωμα απο την κοινωνια . Αν εχουμε εναν ογκο σε ενα οργανο το αφαιρουμε για να ζησει ο ανθρωπος . Και δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει ως κοινωνια να στεγαζουμε και σιτιζουμε τετοιου ειδους καρκινωματα ...
    Παλια υπηρχε ο ορος "ιδιαζων ειδεχθες " εγκλημα ... Σε αυτα ταιριαζει μονο ο θανατος αφενος για παραδειγματισμο και αφετερου για καθαρση της κοινωνιας . Δεν πιστευω οτι σε αυτες τις περιπτωσεις υπαρχει ο σοφρωνισμος γιατι οι συνεπειες σε πιθανη αποτυχια ειναι μεγαλες . Ασε δε που τοσο αρωστοι ανθρωποι δεν μπορουν και ισως και να μην θελουν να γινουν καλα ...

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kefallonitis Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτό είναι τιμωρία;

Δηλαδή στην Ελλάδα ένας γονιός σε ανάλογο έγκλημα είναι υποχρεωμένος να πάρει τον νόμο στα χέρια του, αφού η πολιτεία αλλού τυρβάζει.
    Διαφορετικά ο δράστης θα διέμενε 15 χρόνια στον Κορυδαλό με τις 5νθήμερες εξόδους του λες και βρισκόνταν σε ξενοδοχείο...
    Και αυτή η κατάσταση δεν ισχύει μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλη την "ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΗ" Δυτική Ευρώπη...

Με εκτίμηση!
    Προσωπικά δεν ξέρω ποια θα μπορούσε να είναι η καλύτερη ποινή ή η καλύτερη αντιμετώπιση του εγκληματία. Εμένα με ενδιαφέρει το "πριν εγκληματίσει", διότι το μετά επαναλαμβάνω δεν λύνει το ολοένα και πιο διογκωμένο πρόβλημα. Ή δεν έχουμε παρατηρήσει ότι έχουν αυξηθεί τέτοια κρούσματα και φαινόμενα σε όλα τα μήκη και πλάτη της Γης....Δεν με απασχολεί "το μετά "διότι καμιά ποινή ακόμα και η θανατική δεν ισοφαρίζει την απώλεια ή το βιασμό ενός παιδιού.Με ενδιαφέρει όπως γίνεται αντιληπτό η εξάλειψη του φαινομένου....Διότι μιλάμε για φαινόμενο, για νοσηρά άρρωστη κατάσταση που κανένα μέτρο φυλάκισης ακόμη και η εκτέλεση δεν λύνει το πρόβλημα....Η τάση μιμητισμού τέτοιων φαινομένων είναι ανησυχητική. Αν πιστεύει κανείς ότι με την εκτέλεση θα αποτρέψει το επόμενο τέτοιο περιστατικό εδώ είμαστε να μας το αποδείξει.
    Μόνη λύση η καλλιέργεια της ανάλογης παιδείας για την εξάλειψη αυτών των φαινομένων.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο sadwolf13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα πια πιστευω οτι η θανατικη ποινη σε τετοιες περιπτωσεις δεν εχει να κανει με εκδικιση αλλα αποσκοπει στο να φυγει ενα καρκινωμα απο την κοινωνια . Αν εχουμε εναν ογκο σε ενα οργανο το αφαιρουμε για να ζησει ο ανθρωπος . Και δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει ως κοινωνια να στεγαζουμε και σιτιζουμε τετοιου ειδους καρκινωματα ...
    Παλια υπηρχε ο ορος "ιδιαζων ειδεχθες " εγκλημα ... Σε αυτα ταιριαζει μονο ο θανατος αφενος για παραδειγματισμο και αφετερου για καθαρση της κοινωνιας . Δεν πιστευω οτι σε αυτες τις περιπτωσεις υπαρχει ο σοφρωνισμος γιατι οι συνεπειες σε πιθανη αποτυχια ειναι μεγαλες . Ασε δε που τοσο αρωστοι ανθρωποι δεν μπορουν και ισως και να μην θελουν να γινουν καλα ...
    Και με το που τον εκτελέσαμε φίλε μου γιατρέψαμε τον πόνο των γονιών ή το κυριώτερο επαναφέραμε το παιδάκι πίσω;;; Ότι ζημιά ήταν να κάνει αυτός ο άνθρωπος ήδη την είχε κάνει και που τον θανατώνεις τι κέρδος έχεις ως κοινωνία;;;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 10-07-09 στις 8:52 Αιτία: Συγχωνεύτηκε αυτόματα απο το BlogΘέα

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά δεν ξέρω ποια θα μπορούσε να είναι η καλύτερη ποινή ή η καλύτερη αντιμετώπιση του εγκληματία. Εμένα με ενδιαφέρει το "πριν εγκληματίσει", διότι το μετά επαναλαμβάνω δεν λύνει το ολοένα και πιο διογκωμένο πρόβλημα. Ή δεν έχουμε παρατηρήσει ότι έχουν αυξηθεί τέτοια κρούσματα και φαινόμενα σε όλα τα μήκη και πλάτη της Γης....Δεν με απασχολεί "το μετά "διότι καμιά ποινή ακόμα και η θανατική δεν ισοφαρίζει την απώλεια ή το βιασμό ενός παιδιού.Με ενδιαφέρει όπως γίνεται αντιληπτό η εξάλειψη του φαινομένου....Διότι μιλάμε για φαινόμενο, για νοσηρά άρρωστη κατάσταση που κανένα μέτρο φυλάκισης ακόμη και η εκτέλεση δεν λύνει το πρόβλημα....Η τάση μιμητισμού τέτοιων φαινομένων είναι ανησυχητική. Αν πιστεύει κανείς ότι με την εκτέλεση θα αποτρέψει το επόμενο τέτοιο περιστατικό εδώ είμαστε να μας το αποδείξει.
    Μόνη λύση η καλλιέργεια της ανάλογης παιδείας για την εξάλειψη αυτών των φαινομένων.
    Φιλε μου βλεπεις οτι σε πολιτισμενες χωρες με παιδεια και κουλτουρα οπως το βελγιο και η Γαλλια η ανοχη τους εχει οδηγησει ακομα και στη δημιουργια κοματος αλλα και σε υπερασπιστικη αρθρογραφια σε μεγαλες εφημεριδες ...
    Αρα το θεμα της παιδειας καπου κολαει ...
    Πολλα πραγματα δεν ειναι πολιτισμενα και ομως τα αποδεχομαστε ... Αν καποιος αποπειραθει να καταλαβει τη χωρα σου τον σκοτωνεις ... Αν καποιος απειλησει οτι θα ριξει πυροβολησει σε ενα λεωφορειο τον σκοτωνεις πριν το κανει ... ΑΝ καποιος σε ενα νοσοκομειο ΣΚΟΤΩΣΕΙ 2 ασθενεις τον σκοτωνεις πριν σκοτωσει και αλλους 2 .
    Τρανο παραδειγμα ο Πασσαρης . ΣΚοτωσε και μετα ξανασκοτωσε και μετα απειλουσε οτι αν ξεφυγει θα ξανασκοτωσει ...
    Τετοια τερατα δεν αξιζει να ζουν . Ανθρωποι που απολαμβανουν απο την αγωνια και τον πονο δεν αξιζει να ζουν .

Και με το που τον εκτελέσαμε φίλε μου γιατρέψαμε τον πόνο των γονιών ή το κυριώτερο επαναφέραμε το παιδάκι πίσω;;; Ότι ζημιά ήταν να κάνει αυτός ο άνθρωπος ήδη την είχε κάνει και που τον θανατώνεις τι κέρδος έχεις ως κοινωνία;;;
    Οτι δεν εχεις τον καρκινο αναμεσα σου ...
    Και οτι αυτος ΣΙΓΟΥΡΑ δεν θα το ξανακανει ...
    Οχι δεν μπορω να φερω το παιδι πισω αλλα και αυτος δεν θα με ξαναπασχολησει σαν κοινωνια . Και φυσικα ο γονιος του νεκρου παιδιου δεν θα ξαναασχοληθει με αυτο το τερας . Γιατι σε "πολιτισμενες" χωρες που δεν εχουν θανατικη ποινη καθε φορα που αυτος ο αλητης θα κανει εφεση , δηλωσεις σε εφημεριδες , θα γραφει βιβλιο 'η θα εχει καποιον να μιλαει γιαυτον ο γονιος θα ξαναζει τον πονο και την φρικη της απωλειας ... Και αν τελικα καταφερει να τη γλυτωσει το τερας τοτε ο γονιος κινδυνευει να παρει το νομο στα χερια του ...
    Ειπα οτι για μενα αυτοι ειναι ο καρκινος και η κοινωνια ο χειρουργος ... Ο γιατρος δεν κλαιει ποτε για το ακρωτηριασμενο οργανο οταν μπορει απλα να παρατειενι το χρονο ζωης του ασθενη ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sadwolf13 : 10-07-09 στις 9:03 Αιτία: Συγχωνεύτηκε αυτόματα απο το BlogΘέα

Blogthean Το avatar του χρήστη ianni
    Περιοχή
    Ροδος

Αν και εχω εκφρασει την γνωμη για το συγκεκριμενο θεμα και σε αλλα ποστ παλαιοτερα και ειχα δεχθει παρα πολυ σκληρη κριτικη θα το ξαναπω.Το μεγαλυτερο λαθος ειναι οτι εστιαζουμε ολοι στους τροπους με τους οποιους θα τιμωρησουμε αυτα τα τερατα,αν θα τους σκοτωσουμε,αν θα τους ψησουμε,τους τηγανισουμε και δεν ξερω κ εγω τι αλλα βασανιστηρια θα πρεπει να υποστουν αλλα κανενας μα κανενας δεν συζηταει το τι θα μπορουσαμε να κανουμε για να μην ξαναδουμε τετοια φαινομενα.

Η κοινωνια κανει μεγαλο λαθος με το να νομιζει οτι σκοτωνοντας τους παιδεραστες θα μειωθουν κιολας η θα λυθει το προβλημα.
    ΠΡΕΠΕΙ να μελετησουν αυτους τους ανθρωπους,να μας δωσουν επιτελους μια απαντηση στο αν αυτοι οι ανθρωποι νοσουν,αν ειναι ψυχασθενεια,αν ειναι θεμα γονιδιων και γενικα αν μπορουν να εστιασουν στις αιτιες που οδηγουν εναν ανθρωπο να διαπραξει το μεγαλυτερο εγκλημα που μπορει να κανει καποιος και που ειναι βεβαια η κακοποιηση ενος παιδιου.
    Αν δεν βρουμε τις αιτιες τις οποιες οδηγουν καποιον να διαπραξει τετοια φρικτα εγκληματα δεν θα μπορεσουμε ποτε να το γιατρεψουμε και απλα θα το ανακυκλωνουμε,αυτοι θα ασελγουν στα παιδια κ εμεις θα τους στελνουμε στον αλλο κοσμο,και μετα?ξανα παλι τα ιδια και τα ιδια στους αιωνες των αιωνων.

Αλλοι υποστηριζουν οτι η θανατικη ποινη θα λειτουργησει αποτρεπτικα και οτι καποιος θα σκεφτει να το ξανακανει αν ξερει οτι θα τον στησουν στον τοιχο.Μεγαλο λαθος.Ειναι τοσο μεγαλο το παθος που δεν υπαρχει περιπτωση να μην το ξανακανει,οσο ειναι ελευθερος αυτη την δουλεια θα κανει.Αυτο ειναι αρρωστια και απο τις χειροτερες μαλιστα οποτε οι λυσεις πρεπει να ερθουν απο αλλου και οχι μονο απο την τιμωρια.
    ">

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Φίλε ianni με κάλυψες σε μεγάλο μέρος με όσα αναφέρεις. Τον φίλο sadwolf13 τον καταλαβαίνω και αυτόν διότι είναι η άλλη όψη της λογικής. Η ορθότερη όμως άποψη είναι η δημιουργία και εξέλιξη ανώτερων διανοητικά ανθρώπων που δεν θα έχουν ροπή προς τις αδυναμίες τους, τα πάθη τους, τις ανωμαλίες τους ή τις ασθένειές τους. Η καταστολή για μένα είναι μέσο βαρβαρότητας, διότι δείχνει ότι δεν έχεις προσπαθήσει να λύσει το πρόβλημα και το αφήνεις και το ανέχεσαι. Αντίθετα η πρόληψη δείχνει πολιτισμό που αφορά τον άνθρωπο και νομίζω ότι αυτό είναι το ορθότερο. Υπάρχουν δε και άλλες λύσεις, όπως η στείρωση που στις περιπτώσεις που εφαρμόστηκε (ακόμη και με την συναίνεση του δράστη-εγκληματίες την ζήτησαν να εφαρμοστεί) επέφερε κάποια αποτελέσματα γεγονός που δείχνει ότι μάλλον συζητάμε για ψυχική ανώμαλη συμπεριφορά κατά πρώτον και κατά δεύτερον για πάθος ανώμαλου...

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    Ροδος

Συμφωνω απολυτα φιλε Zastava,καταλαβαινω ακριβως τι θελεις να πεις.Αν μη τι αλλο ολοι την λυση ψαχνουμε απλα μερικοι με λαθος και μη αποτελεσματικο τροπο.
    Κ επειδη ειναι παρα πολυ λεπτο το θεμα και θελει μεγαλη προσοχη για να μην πεταχτει παλι κανενα φρουτο το οποιο δεν καταλαβαινει τι λεμε και σκοτωθουμε οπως τις προαλες τονιζω το εξης: δεν εχω κανενα προβλημα αν επεφτε ενας απ αυτους στα χερια μου να τον κανω 1000 κοματια,θα ηταν χαρα μου και τιμη μου απλα αυτο που λεω ειναι οτι περα απο την στιγμιαια ευχαριστηση που θα παρω κ εγω αλλα και η κοινωνια δεν θα εχω κανει τιποτα,δεν θα εχω λυσει κατι,δεν θα εχω αποτρεψει τον επομενο απ αυτον παιδεραστη,το προβλημα θα ηταν το ιδιο.

Ενας εξυπνος ανθρωπος οταν ποναει το ποδι του δεν το κοβει αλλα προσπαθει να δει αν μπορει να το γιατρεψει.
    Πρεπει το ξαναλεω να δει η επιστημη,να ψαξει και να δοκιμασει μεθοδους οι οποιες θα κανουν αυτους τους "ανθρωπους" ανθρωπους.
    Μονο ετσι θα μειωθει το προβλημα.
    Και θα θελα επησις να πω οτι διαφωνω καθετα με ολους αυτους που με το που ακουσουν οτι μπορει και να ειναι αρρωστια,ψυχασθενεια η οτι αλλο να νομιζουν οτι αυτος ειναι ενας τροπος να αποφυγουν οι παιδεραστες την φυλακη.
    Εδω υπαρχει ενας τεραστιος μυθος και δυστυχως ολοι το χρησιμοποιουν χωρις να ξερουν καν τι παει να πει εγκλειστος σε ψυχιατρειο,ειναι χειροτερο απο την φυλακη,εισαι φυτο και πειραματοζωο,παιρνεις φαρμακα απ το πρωι μεχρι το βραδυ και εισαι εκτος πραγματικοτητας οντας ομως ξυπνιος.
    Γι αυτο οταν λετε οτι πανε να βγαλουνε καποιον τρελο για να μην παει φυλακη καλα θα κανετε να το ξανασκεφτειτε η να το ψαξετε λιγο παραπανω
    ">

Blogthean Το avatar του χρήστη san_mat
    Περιοχή
    απο την χώρα του πουθενά του τίποτα και του πάντα...

Και λύθηκε το πρόβλημα san mat;;;; Διότι το παιδάκι δεν ξαναέρχεται πίσω...Γιαυτό το καθίκι δεν μας ενδιαφέρει....αλλά το παιδάκι;;;
    δεν λυθηκε το προβλημα και ουτε προκειται ποτε να λυθει απολυτως..
    προκειται για αρρωστα μυαλα ..παντου και παντα θα υπαρχουν..
    που ενας υγιης νους δεν τα συλλαμβανει..δεν μπορει..
    το μονο που μπορει να γινει ειναι οτι ...σ αυτην την χωρα(Υεμενη) θα το σκεφτει καλα οποιος επιχειρησει να κανει τετοια αποτροπαια πραξη ..κατι ειναι κι αυτο..

Περιοχή
    Ροδος

το μονο που μπορει να γινει ειναι οτι ...σ αυτην την χωρα(Υεμενη) θα το σκεφτει καλα οποιος επιχειρησει να κανει τετοια αποτροπαια πραξη ..κατι ειναι κι αυτο..
    αυτο ειναι που προσπαθω να εξηγησω,οτι δεν υπαρχει περιπτωση ουτε 1% να μειωθει.Ειναι σαν να πεις σ εναν πρεζακια οτι αν ξαναπαρει πρεζα θα τον σκοτωσεις,το ενα οργανικο προβλημα το αλλο πιο πολυ ψυχολογικο κατι το οποιο ειναι ακομα πιο δυνατο,δεν ειναι λυση να σκοτωσεις το παθος αλλα να το κανεις να μην υπαρχει πια
    ">

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-09, 19:45
  2. Αιματοχυσία στην Υεμένη
    By boeing734 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-09, 6:57
  3. Φονικές πλημμύρες στην Υεμένη
    By monogramma59 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-08, 9:13
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-09-08, 15:13
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-08, 15:46

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές