Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 66

Θέμα: Κύπρος: 35 χρόνια από το πραξικόπημα

Προεπιλογή Απάντηση: Κύπρος: 35 χρόνια από το πραξικόπημα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το γιατί είναι ότι υπάρχουν πολλοί Έλληνες (όχι πολιτικοί) που η Κύπρος τους πέφτει πολύ μακριά....
    Μονο εγω το λεω αποτι βλεπεις κανεις αλλος

οχι αρα θα την παρουν, ποιος θα ευθυνεται ομως ?
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη XAMOMILI : 17-07-09 στις 22:05

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο XAMOMILI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραία βλέπω ότι ήσουν στην Κύπρο , φαντάρο Κύπριο ειδές ? Γιατί από όσο ξέρω και παιδιά που έχουν πάει και μη στην Κύπρο δεν είδαν ούτε έναν .
    Φαντάρους Κύπριους είδα πολλούς γιατί ήμουν εκπαιδευτής σε μονάδα Καταδρομών στην Πάφο.

Με αφορμή τη συζήτηση βρήκα και μια φωτογραφία απο ένα τοίχο στην Κύπρο έτσι για την συζήτηση να δώσει αφορμές για σκέψεις.

<font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Μονο εγω το λεω αποτι βλεπεις κανεις αλλος

οχι αρα θα την παρουν, ποιος θα ευθυνεται ομως ?
    Εδώ φίλε μου είσαι μόνο εσύ από αυτούς που συμμετέχουν στη συζήτηση, σε πληροφορώ ότι υπάρχουν και άλλοι.
    Οι ευθύνες πάντοτε σ΄αυτές τις περιπτώσεις είναι Εθνικές και όχι Κρατικές. Υπάρχει πάντα ένας σαφής διαχωρισμός μεταξύ των εννοιών: ΦΥΛΗ, ΕΘΝΟΣ, ΚΡΑΤΟΣ, ΠΑΤΡΙΔΑ κ.λ.π.
    Δεν βρίσκομαι εδώ για να αποδώσω ευθύνες, κοιτάζω τι προέχει για την πατρίδα μου.
    Όσο για το αν θα την πάρουν, καλώς θα κάνουν, μια και οι Κύπριοι δεν είναι Έλληνες, τι μας νοιάζει λοιπόν εμάς. Και μετά ας πάμε στην Κρήτη, στην Ρόδο, στην Θράκη, στην Ήπειρο , στα Επτάνησα και όπου θέλεις.
    Αν έχεις αποφασίσει σαν κοινωνία να πολεμήσεις, και να το ξέρουν και οι άλλοι, να είσαι σίγουρος, ότι θα το σκεφτούν πολύ καλά μέχρι να το κάνουν. Και η κοινωνία μας έχει αποφασίσει και έχει αποδεχθεί, ότι ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ....
    Και δεν φταίνε σ΄αυτό οι πολιτικοί, οι οποίοι βγαίνουν μέσα από τα σπλάχνα ενός λαού που τους εκλέγει. Αν ήθελες άλλους, θα είχες άλλους. Και επειδή εκλέγονται από σένα και από μένα, ξέρουν και τι σκεφτόμαστε και πράττουν αναλόγως. Πολιτικό κόστος λέγεται στην Ελλάδα και το λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν τους όλοι, ακόμη και οι πολίτες.
    Αποδείχθηκε περίτρανα και στις πρόσφατες εκλογές που οι μισοί πήγαν στην παραλία αντί να ασκήσουν τα δικαιώματά τους , όχι τις υποχρεώσεις τους, πρόσεξε πως το λέω. Αντί να υπερασπιστούμε την Δημοκρατία μας πήγαμε για μπάνιο...Επομένως νομίζεις ότι οι πολιτικοί δεν ήξεραν; Ήξεραν και παραήξεραν. Και για το συγκεκριμένο θέμα της Κύπρου και της Μακεδονίας ξέρουν πως σκέφτεται ο μέσος Έλληνας.
    Τι ξέρουν; Ότι δεν θέλουμε πλέον να πολεμήσουμε και να υπερασπιστούμε τον εαυτό μας.
    Βλέπεις στον Έλληνα πάντα κάποιος άλλος φταίει ποτέ ο ίδιος.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zastava : 17-07-09 στις 22:29

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

BlogΘέα Moderator Το avatar του χρήστη jose2205
    Περιοχή
    Σε ένα όνειρο...

Είπα να αντέξω και να μην μιλήσω αλλά δεν γίνετε. Θα πω απλά ότι εγώ προσωπικά έχω χάσει τον θείο μου στον πόλεμο. Μπορεί να έχουμε ξεχωριστή σημαία αλλά έχουμε τον ίδιο εθνικό ύμνο και αυτό από μόνο του λέει κάτι. Μιλάμε την ίδια γλώσσα και έχουμε την ίδια κουλτούρα και υπάρχουν και τόσα άλλα που θα μπορούσα να γράφω μέχρι το πρωί.
    Προσωπικά εγώ πιστεύω ότι είναι λάθος να φταίμε είτε τούς Έλληνες είτε τους Κύπριους πολίτες (όχι πολιτικούς) για την εισβολή. Ξέρουμε όλοι ότι πίσω από τον πόλεμο κρύβονταν οι Αμερικάνοι.
    Η ΚΥΠΡΟΣ ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ. γιατί όλοι είμαστε Έλληνες.

Και να ξέρετε ότι όλοι εμείς ανεξαιρέτως (και ας μην το παραδέχονται μερικοί) ευχαριστούμε την Ελλάδα που ήταν δίπλα μας εκείνες τις δύσκολες μέρες του πολέμου γιατί όπως εμείς χάσαμε συγγενείς και η Ελλάδα έχασε πολλά από τα παιδιά της που πολέμησαν για την πατρίδα.
    "Κι όταν μια μέρα φύγω από δω ένα θάναι σίγουρο...
    πως έζησα τη ζωή που διάλεξα εγώ κ όχι κάποιος άλλος για μένα...
    κι η αλήτισσα ψυχή μου θα το νιώθει...έτσι...όπως θα πετάει ελεύθερη...

Παρακαλώ όπως διαβάσετε τον κανονισμό λειτουργίας του Blogthea Portal τον οποίο θα βρείτε εδώ.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jose2205 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπα να αντέξω και να μην μιλήσω αλλά δεν γίνετε. Θα πω απλά ότι εγώ προσωπικά έχω χάσει τον θείο μου στον πόλεμο. Μπορεί να έχουμε ξεχωριστή σημαία αλλά έχουμε τον ίδιο εθνικό ύμνο και αυτό από μόνο του λέει κάτι. Μιλάμε την ίδια γλώσσα και έχουμε την ίδια κουλτούρα και υπάρχουν και τόσα άλλα που θα μπορούσα να γράφω μέχρι το πρωί.
    Προσωπικά εγώ πιστεύω ότι είναι λάθος να φταίμε είτε τούς Έλληνες είτε τους Κύπριους πολίτες (όχι πολιτικούς) για την εισβολή. Ξέρουμε όλοι ότι πίσω από τον πόλεμο κρύβονταν οι Αμερικάνοι.
    Η ΚΥΠΡΟΣ ΗΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗ. γιατί όλοι είμαστε Έλληνες.

Και να ξέρετε ότι όλοι εμείς ανεξαιρέτως (και ας μην το παραδέχονται μερικοί) ευχαριστούμε την Ελλάδα που ήταν δίπλα μας εκείνες τις δύσκολες μέρες του πολέμου γιατί όπως εμείς χάσαμε συγγενείς και η Ελλάδα έχασε πολλά από τα παιδιά της που πολέμησαν για την πατρίδα.
    Να αγιάσουν τα χεράκια σου που το έγραψαν το ποστ όχι να λέμε ότι φταίει πάντα η Ελλάδα έλεος δλδ , αποτι κατάλαβα είσαι και Κύπριος ?

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαντάρους Κύπριους είδα πολλούς γιατί ήμουν εκπαιδευτής σε μονάδα Καταδρομών στην Πάφο.

Με αφορμή τη συζήτηση βρήκα και μια φωτογραφία απο ένα τοίχο στην Κύπρο έτσι για την συζήτηση να δώσει αφορμές για σκέψεις.
    Κάτσε περίμενε τώρα και εδω γιατί έρχονται για να γίνουν δόκιμοι εάν υπάρχουν εκεί μονάδες νεοσυλλέκτων
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη XAMOMILI : 17-07-09 στις 22:46 Αιτία: Συγχωνεύτηκε αυτόματα απο το BlogΘέα

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ φίλε μου είσαι μόνο εσύ από αυτούς που συμμετέχουν στη συζήτηση, σε πληροφορώ ότι υπάρχουν και άλλοι.
    Οι ευθύνες πάντοτε σ΄αυτές τις περιπτώσεις είναι Εθνικές και όχι Κρατικές. Υπάρχει πάντα ένας σαφής διαχωρισμός μεταξύ των εννοιών: ΦΥΛΗ, ΕΘΝΟΣ, ΚΡΑΤΟΣ, ΠΑΤΡΙΔΑ κ.λ.π.
    Δεν βρίσκομαι εδώ για να αποδώσω ευθύνες, κοιτάζω τι προέχει για την πατρίδα μου.
    Όσο για το αν θα την πάρουν, καλώς θα κάνουν, μια και οι Κύπριοι δεν είναι Έλληνες, τι μας νοιάζει λοιπόν εμάς. Και μετά ας πάμε στην Κρήτη, στην Ρόδο, στην Θράκη, στην Ήπειρο , στα Επτάνησα και όπου θέλεις.
    Αν έχεις αποφασίσει σαν κοινωνία να πολεμήσεις, και να το ξέρουν και οι άλλοι, να είσαι σίγουρος, ότι θα το σκεφτούν πολύ καλά μέχρι να το κάνουν. Και η κοινωνία μας έχει αποφασίσει και έχει αποδεχθεί, ότι ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΗΣΕΙ....
    Και δεν φταίνε σ΄αυτό οι πολιτικοί, οι οποίοι βγαίνουν μέσα από τα σπλάχνα ενός λαού που τους εκλέγει. Αν ήθελες άλλους, θα είχες άλλους. Και επειδή εκλέγονται από σένα και από μένα, ξέρουν και τι σκεφτόμαστε και πράττουν αναλόγως. Πολιτικό κόστος λέγεται στην Ελλάδα και το λαμβάνουν σοβαρά υπόψιν τους όλοι, ακόμη και οι πολίτες.
    Αποδείχθηκε περίτρανα και στις πρόσφατες εκλογές που οι μισοί πήγαν στην παραλία αντί να ασκήσουν τα δικαιώματά τους , όχι τις υποχρεώσεις τους, πρόσεξε πως το λέω. Αντί να υπερασπιστούμε την Δημοκρατία μας πήγαμε για μπάνιο...Επομένως νομίζεις ότι οι πολιτικοί δεν ήξεραν; Ήξεραν και παραήξεραν. Και για το συγκεκριμένο θέμα της Κύπρου και της Μακεδονίας ξέρουν πως σκέφτεται ο μέσος Έλληνας.
    Τι ξέρουν; Ότι δεν θέλουμε πλέον να πολεμήσουμε και να υπερασπιστούμε τον εαυτό μας.
    Βλέπεις στον Έλληνα πάντα κάποιος άλλος φταίει ποτέ ο ίδιος.
    Ειλικρινα ευχομαι να αποδειχτεις λαθος

BlogΘέα Moderator Το avatar του χρήστη jose2205
    Περιοχή
    Σε ένα όνειρο...

Να αγιάσουν τα χεράκια σου που το έγραψαν το ποστ όχι να λέμε ότι φταίει πάντα η Ελλάδα έλεος δλδ , αποτι κατάλαβα είσαι και Κύπριος ?

Κάτσε περίμενε τώρα και εδω γιατί έρχονται για να γίνουν δόκιμοι εάν υπάρχουν εκεί μονάδες νεοσυλλέκτων
    1ον Κανένας από όσους πόσταραν σε αυτό το θέμα δεν είπε ότι φταίει η Ελλάδα ή η Κύπρος για ότι έγινε. Αυτοι που το έκαναν ήταν παρακινούμενοι από την Αμερικη και μιλάμε για πολίτες της Έλλάδας και της Κύπρου. Αυτό ΔΕΝ σημαίνει ότι φταίνε ΟΛΟΙ οι πολίτες της Ελλάδας και της Κύπρου.

2ον Ναι είμαι Κύπρια και είμαι περήφανη για τον τόπο καταγωγής μου. Όπως είμαι περήφανη που μπορώ να λέγομαι Ελληνοκύπρια.

Αν κατάλαβα καλά ρωτάς εάν υπάρχουν εδώ μονάδες νεοσυλλέκτων? Η απάντηση είναι ναι και βέβαια υπάρχουν και αν το ψάξεις λίγο θα δείς και πως εκπαιδεύονται.
    "Κι όταν μια μέρα φύγω από δω ένα θάναι σίγουρο...
    πως έζησα τη ζωή που διάλεξα εγώ κ όχι κάποιος άλλος για μένα...
    κι η αλήτισσα ψυχή μου θα το νιώθει...έτσι...όπως θα πετάει ελεύθερη...

Παρακαλώ όπως διαβάσετε τον κανονισμό λειτουργίας του Blogthea Portal τον οποίο θα βρείτε εδώ.

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο intrudersi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειλικρινα ευχομαι να αποδειχτεις λαθος
    Το ίδιο εύχομαι και εγώ ξέρεις.....

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη ianni
    Περιοχή
    Ροδος

Κατ αρχην XAMOMILI θελω να ζητησω ενα μεγαλο συγνωμη για τον τροπο με τον οποιο σου μιλησα,δεν βγαινω συχνα εκτος εαυτου απλα με πειραζει πολυ το θεμα αυτο με την Κυπρο και την ολη κατασταση εκει και οταν ακουω πατριωτες μου να μιλουν χλευαστικα για εκεινην με πιανει κατι.
    1000 συγνωμη και παλι
    ">

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ianni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ αρχην XAMOMILI θελω να ζητησω ενα μεγαλο συγνωμη για τον τροπο με τον οποιο σου μιλησα,δεν βγαινω συχνα εκτος εαυτου απλα με πειραζει πολυ το θεμα αυτο με την Κυπρο και την ολη κατασταση εκει και οταν ακουω πατριωτες μου να μιλουν χλευαστικα για εκεινην με πιανει κατι.
    1000 συγνωμη και παλι
    1 ) δεν τρέχει τίποτα δεν είμαι άτομο που θα το κάνει θέμα έχει την άποψη σου και έχω την δική μου
    2 ) δεν είπα να μην είσαι περήφανη για την Κύπρο
    3 ) δεν ήξερα ότι υπάρχουν μονάδες νεοσυλλέκτων μάλλον δεν έχετε για τεθωρακισμένα γιατί εάν έχετε λες ψέματα 1996 βλέπεις ότι δεν με ενδιαφέρει και πολύ το θέμα της Κύπρου .
    4 ) Το όλο θέμα που έγινε με εμένα είναι ότι δεν συμπαθώ τους Κύπριους όπως και πολλούς άλλους αλλά πολύ διπλωματικά δεν ανέφερε κανένας σας στο ότι είπα υπάρχουν και η εξαιρέσεις αλλά πολύ απλά πιαστήκατε από το ότι δεν τους συμπαθώ και στην ζωή πηγαίνεις με αυτά που σου τυχαίνουν και εάν σου τυχαίνουν πάντα αλήτες του στυλ εγώ είμαι και κανένας άλλος εμένα με ξενερώνουν ακόμα περισσότερο
    5 ) δεν μπορεί πάντα να φταίει η Ελλάδα και να ζητά συγγνώμη για ότι έγινε και ξανάλεω μπορεί να φταίει στο ελάχιστο αλλά δεν μπορεί να το λέμε μέχρι και σήμερα έλεος
    6 ) από την αρχή ανέφερα ότι το όλο θέμα είναι πολιτικό και όχι οι πολίτες με λίγα λόγια αυτοί τα έκαναν όλα και εμείς ήμαστε τα πρόβατα και όσο θα λένε ότι φταίει η Ελλάδα εγώ θα είμαι κάθετα αντίθετος .
    Ευχαριστώ δεν θα ξαναμιλήσω για αυτό το θέμα για δεν διαβάζετε τι ακριβώς γραφώ μέχρι και χουντικό με είπαν χαχαχαχαχαχαχα και να πω και το τελευταίο ποιο πολύ χούντα έχουμε τώρα παρά τότε αλλά και πάλι θα με κρίνετε στο ( ότι στην χούντα ήταν καλύτερα ) έτσι δεν είναι ? Παίρνετε τα πράγματα μονομερή και όπως σας βολεύει πχ. πόσους δρόμους έχουν φτιάξει μετά την χούντα η δημοκρατική πολιτικοί μας ? Αυτήν την Αθήνα Θεσσαλονίκη ήμουν στην κοιλία της μάνας μου που πήγαινε στην Θεσσαλονίκη και το άκουσα στο ραδιόφωνο και πριν 3 μήνες που πήγα και πάλι το άκουσα και είμαι 32 . Αυτό που έχουμε σαν πολίτευμα την Δημοκρατία που τόσο πολύ την έχουν καραμέλα όλοι εγώ την ονομάζω Δημοκρατική χούντα ότι θέλουν οι λίγοι ( 30000 ) βαλε κουμπάρους αδελφές κτλ. κάπου τόσοι θα είναι .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη XAMOMILI : 18-07-09 στις 11:03

Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4567 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. 40 χρόνια από το Γούντστοκ
    By jose2205 in forum Συζήτηση για τη Μουσική
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-09, 15:53
  2. 12 χρόνια από το θάνατο της Lady Diana
    By jose2205 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-09, 6:02
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-09, 12:44
  4. 22 χρόνια από το θρίαμβο του '87
    By chr_far in forum Αθλητικές Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-09, 13:04
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-08, 16:26

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές