Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 66

Θέμα: Κύπρος: 35 χρόνια από το πραξικόπημα

Προεπιλογή Κύπρος: 35 χρόνια από το πραξικόπημα

15 Ιουλίου 2009, 10:50

Σήμερα συμπληρώνονται 35 χρόνια από το προδοτικό πραξικόπημα της χούντας των Αθηνών κατά της Κυπριακής Δημοκρατίας.
    Στις οκτώ και είκοσι το πρωί, ώρα κατά την οποία εκδηλώθηκε το πραξικόπημα της 15ης Ιουλίου 1974, ήχησαν οι σειρήνες σε όλες τις ελεύθερες πόλεις της Κύπρου.
    Στο κοιμητήριο των Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης στη Λευκωσία τελέστηκε το επίσημο μνημόσυνο όσων έπεσαν στη διάρκεια του πραξικοπήματος, προασπιζόμενοι την Κυπριακή Δημοκρατία και τον νόμιμο πρόεδρο της, Αρχιεπίσκοπο Μακάριο Γ'.
    Του μνημοσύνου προέστη ο Αρχιεπίσκοπος Χρυσόστομος. Παρέστησαν ο πρόεδρος της Κυπριακής Δημοκρατίας Δημήτρης Χριστόφιας, αρχηγοί και εκπρόσωποι κομμάτων ,ο πρέσβης της Ελλάδος και συγγενείς των πεσόντων, στους τάφους των οποίων κατατέθηκαν στεφάνια.
    Τα πολιτικά κόμματα με διακηρύξεις τους καταδικάζουν το προδοτικό πραξικόπημα της 15ης Ιουλίου, που αποτέλεσε την πρώτη φάση της τραγωδίας του 1974 και αποτίνουν φόρο τιμής στους αγωνιστές της Δημοκρατίας.
    "Τριάντα πέντε χρόνια μετά το δίδυμο έγκλημα σε βάρος της Κύπρου, ο λαός της συνεχίζει τον αγώνα για τερματισμό της κατοχής και επανένωση του νησιού", αναφέρεται στις διακηρύξεις των κομμάτων.
    Τα πολιτικά κόμματα αναφέρονται επίσης στη διαδικασία των απευθείας συνομιλιών μεταξύ του προέδρου Χριστόφια και του Μεχμέτ Αλί Ταλάτ, με στόχο την εξεύρεση μιας βιώσιμης και λειτουργικής λύσης του κυπριακού, η οποία-τονίζεται- θα πρέπει να αποκαθιστά τα ανθρώπινα δικαιώματα και τις βασικές ελευθερίες Ελληνοκυπρίων και Τουρκοκυπρίων.
    ΠρώτοΘέμα
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mixalakis : 15-07-09 στις 12:06

My Blog

Προεπιλογή Απάντηση: Κύπρος: 35 χρόνια από το πραξικόπημα

Μια απορία προς τους φίλους Κύπριους. Όσοι Κύπριοι συνεργάστηκαν στο πραξικόπημα αυτό πήγαν ποτέ φυλακή? Δικάστηκαν ποτέ για τα εγκλήματά τους? Τουλάχιστον εμείς τους δικούς μας τους χουντικούς τους βάλαμε φυλακή από όσο ξέρω...

BlogΘέα Moderator Το avatar του χρήστη jose2205
    Περιοχή
    Σε ένα όνειρο...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο markisios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια απορία προς τους φίλους Κύπριους. Όσοι Κύπριοι συνεργάστηκαν στο πραξικόπημα αυτό πήγαν ποτέ φυλακή? Δικάστηκαν ποτέ για τα εγκλήματά τους? Τουλάχιστον εμείς τους δικούς μας τους χουντικούς τους βάλαμε φυλακή από όσο ξέρω...
    Κάποιοι πήγαν φυλακή και κάποιοι άλλοι την γλίτωσαν markisios. Το χειρότερο όμως είναι ότι δυστυχώς τα κόμματα ρίχνουν το φταίξιμο το ένα στο άλλο και την αλήθεια την κρατούν καλά κρυμμένη.
    "Κι όταν μια μέρα φύγω από δω ένα θάναι σίγουρο...
    πως έζησα τη ζωή που διάλεξα εγώ κ όχι κάποιος άλλος για μένα...
    κι η αλήτισσα ψυχή μου θα το νιώθει...έτσι...όπως θα πετάει ελεύθερη...

Παρακαλώ όπως διαβάσετε τον κανονισμό λειτουργίας του Blogthea Portal τον οποίο θα βρείτε εδώ.

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Να κάνω μια παρατήρηση χωρίς αυτό να σημαίνει τίποτα αλλά θα ήθελα να το προσθέσω για να κατανοήσουμε κάτι που φαντάζει μηδαμινό αλλά επί της ουσίας είναι σημαντικό

ΕΛΛΗΝΕΣ= ΕΛΛΑΔΙΤΕΣ+ΚΥΠΡΙΟΙ.

Πιστεύω να καταλαβαίνετε τι εννοώ, χωρίς να θέλω να δημιουργήσω πρόβλημα σε κανέναν, απλά θέλω να τονίσω τη σημασία του.....
    Ευχαριστώ πολύ

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Να κάνω και εγώ μερικές ερώτηση έτσι για να υπάρχει
    Ξέρει κανένας Κύπριο φαντάρο ? ( όταν λέω φαντάρο εννοώ τους απλούς οπλίτες και όχι δόκιμους ) . Και άλλη μια τώρα που μου ήρθε γιατί πληρώνουμε την Κύπρο ? ( κάποια λεφτά από εφορία κτλ. πηγαίνουν Κύπρο ) .Το νερό που δεν έχουμε εμείς γιατί το στέλνουμε στην Κύπρο ? Και δεν έχω καταλάβει και κάτι ακόμα γιατί έχει διαφορετική σημαία από την δική μας όπως και βουλή ή όπως την λένε ? Και γιατί πρέπει να απολογούμαστε εμείς και όχι αυτοί ? Ποιος έριχνε τα Ελληνικά αεροπλάνα ?
    Όπως καταλάβατε δεν τους πολύ συμπαθώ και αυτό έγινε όταν ήμουν φαντάρος που γνώρισα αρκετούς από αυτός το έπαιζαν κάπως ( αλλά πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις να μου πεις ) λυπάμαι αλλα δεν θέλω να γνωρίσω κανέναν τους . εαν στα 100 ατομα που ηρθαν δεν γνωρισα κανενα καλο παιδι καταλαβενεις τι γινετε .
    Και το ξαναλεω θα υπαρχουν εξερεσεις
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη XAMOMILI : 15-07-09 στις 20:57

Blogthean Το avatar του χρήστη ~rêveur~
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Ποιος έριχνε τα Ελληνικά αεροπλάνα ?
    1ον)Τα αεροπλανα που πηγαν τοτε μετα την εισβολη των τουρκικων δυναμεων στην Κυπρο και μετεφεραν τους κομαντος ηταν για πεταμα.Ηταν παλιοσιδερα που πετουσαν.Τιποτα αλλο.Απο θαυμα δεν επεσε κανενα.(και νομιζω οτι καποια πρεπει να επαθαν βλαβη στον αερα και να μην πηγαν στην Κυπρο τελικα).
    2ον)Οι Κυπριοι εριξαν ενα δικο μας κατα λαθος επειδη στα χαρτια τα ελληνικα αεροπλανα ειχαν περαστει ως τουρκικα(υπαιτιος ηταν η χουντα για ολο αυτο).
    3ον)Θα εριχναν και τα υπολοιπα αεροπλανα αλλα επαθε εμπλοκη το αντιεροπορικο.
    4ον)Στην περιοχη που εγινε η αποβαση των Τουρκων υπηρχαν 2 ελληνικα υποβρυχια που ειχαν απο 18 τορπιλες το καθενα.Τα τουρκικα μεταγωγικα πλοια ηταν 38 και βρισκονταν στο πεδιο βολης των 2 ελληνικων υποβρυχιων.
    5ον)Δοθηκε εντολη σ'αυτα τα 2 ελληνικα υποβρυχια να επιστρεψουν πισω,δηλαδη να απομακρυθουν απ'την περιοχη αποβασης των Τουρκων.

Τα συμπερασματα δικα σας.
    Για εμενα προκειται για εθνικη προδοσια.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~rêveur~ : 15-07-09 στις 21:07
    «Οι προλετάριοι με την επανάσταση δεν έχουν τίποτα άλλο να χάσουν από τις αλυσίδες τους. Έχουν όμως να κερδίσουν έναν κόσμο ολόκληρο. Προλετάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!» Καρλ Μαρξ

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Και έτσι έχει καταγραφεί άσχετα αν δεν ανοίξει ποτέ ο Φάκελος της Κύπρου μέχρι σήμερα

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο toumbiwtis Εμφάνιση μηνυμάτων
    1ον)Τα αεροπλανα που πηγαν τοτε μετα την εισβολη των τουρκικων δυναμεων στην Κυπρο και μετεφεραν τους κομαντος ηταν για πεταμα.Ηταν παλιοσιδερα που πετουσαν.
    το παιρνω ως αστειο

Blogthean Το avatar του χρήστη ~rêveur~
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο XAMOMILI Εμφάνιση μηνυμάτων
    το παιρνω ως αστειο
    Αμα δεν με πιστευεις υπαρχουν και εκπομπες(οπως αυτη του Χαρδαβελα που την ξεκινησε και τον εκοψαν επειδη λενε οι αποκαλυψεις θα θιξουν πολιτικα προσωπα που ειναι εν ζωη).

Σημειωση:Αν και τον εχω κατακρινει πολλες φορες τον Χαρδαβελα..σ'αυτο που πηγε να κανει του βγαζω το καπελο...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ~rêveur~ : 15-07-09 στις 21:17
    «Οι προλετάριοι με την επανάσταση δεν έχουν τίποτα άλλο να χάσουν από τις αλυσίδες τους. Έχουν όμως να κερδίσουν έναν κόσμο ολόκληρο. Προλετάριοι όλου του κόσμου ενωθείτε!» Καρλ Μαρξ

Μάλλον δεν κατάλαβες σου έγραψα ότι το παίρνω για αστείο γιατί εάν είναι κάθε αεροπλάνο να το ρίχνουν επειδή είναι παλιοσίδερα τι να πω όσο για την εκπομπή του Χαρδαβέλα την είδα αλλά πάλι δεν με έπεισε και ξαναλέω γιατί πρέπει να απολογούμαστε εμείς και όχι αυτοί και για να τελειώνουμε γιατί βλέπω να τρώω κανένα bun ( εάν γράφετε έτσι lol )και εμείς ήμασταν 300 χρόνια σκλαβιάς αλλά δεν λέμε γιατί δεν μας βοήθησε η Κούβα ή κάποια άλλοι χώρα . Και κάτι ακόμα δεν ξέρω και πολλά για την Κύπρο δλδ πως λειτουργεί εννοώ έχει εφορεία κτλ αλλά δεν μπορεί να πληρώνει άλλη χώρα για να πάρει πχ. τους s300 που τελικά λένε ότι δεν πήγαν και τα στήσαμε στην Κρήτη και να βρίζουν και από πάνω έλεος τι θέλουν τέλος πάντων να πει ο Παπαδόπουλος ότι ήθελα να τους φάει ? Τι να κάνουμε τώρα έχει πεθάνει να μαζευτούν και να πάνε να φάνε τον Πατακο αυτός νομίζω ζει ακόμα το σκυλί το μαύρο χαχαχα .

Και κάτι ακόμα εάν δεν υπήρχε η Κύπρος και λέω για την διχοτόμηση η φίλοι μας αμερικανοί δεν θα είχαν να πουλήσουν όπλα σε εμάς και στους τούρκους για σκέψου λίγο ποιος κάνει κουμάντο στην περιοχή μας πριν πεις εσύ ότι φταίνε η Έλληνες ή το αντίθετο εγώ δεν θα μπω σε αυτή την λογική στο ποιος φταίει αλλά δεν είμαστε πριν 75 χρόνια ήμαστε στο σήμερα και το σήμερα λέει ότι έγινε επίτηδες έτσι το βλέπω εγώ .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη XAMOMILI : 15-07-09 στις 21:41

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. 40 χρόνια από το Γούντστοκ
    By jose2205 in forum Συζήτηση για τη Μουσική
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-09, 15:53
  2. 12 χρόνια από το θάνατο της Lady Diana
    By jose2205 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-09, 6:02
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-09, 12:44
  4. 22 χρόνια από το θρίαμβο του '87
    By chr_far in forum Αθλητικές Συζητήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-09, 13:04
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-08, 16:26

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές