Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: «Αιματοχυσία» βλέπει ο Ταλάτ, σε περίπτωση αποχώρησης του κατοχικού στρατού

Προεπιλογή «Αιματοχυσία» βλέπει ο Ταλάτ, σε περίπτωση αποχώρησης του κατοχικού στρατού

«Η ε/κ θα προσπαθήσει να επεκτείνει την κυριαρχία της»

Λευκωσία: Ο Τουρκοκύπριος ηγέτης Μεχμέτ Αλί Ταλάτ έκανε λόγο για «αιματοχυσία» σε περίπτωση που ο τουρκικός στρατός αποχωρήσει από το νησί, πριν την επίτευξη συνολικής λύσης στο Κυπριακό.
    Σύμφωνα με τον τ/κ Τύπο, ο κ. Ταλάτ σε συνέντευξη που παραχώρησε στον τ/κ τηλεοπτικό σταθμό «Κίπρις» είπε ότι «σε περίπτωση αποχώρησης του στρατού, η ε/κ πλευρά θα προσπαθήσει να επεκτείνει την κυριαρχία της και στα κατεχόμενα».
    Υποστήριξε ότι στις συνομιλίες δεν τέθηκε τέτοιο θέμα και ότι αυτό μπορεί να συζητηθεί μετά την επίτευξη συμφωνίας στο Κυπριακό.
    Αναφερόμενος στην τουρκική εισβολή, ο Τ/κ ηγέτης ανέφερε ότι «δεν θα ήθελα ούτε καν να φανταστώ πώς θα ήταν οι Τ/κ, αν δεν επενέβαινε η Τουρκία».
    Για το θέμα της κατάργησης των εγγυήσεων, ο κ. Ταλάτ χαρακτήρισε το αίτημα των Ε/κ μη ρεαλιστικό, ενώ ισχυρίστηκε ότι «καμιά ε/κ ηγεσία μέχρι σήμερα δεν ζήτησε κάτι τέτοιο».
    Ο Τ/κ ηγέτης κάλεσε τον Πρόεδρο Χριστόφια να είναι «ρεαλιστής», κατά την έκφρασή του, και να αντιληφθεί ότι οι εγγυήσεις είναι πολύ σημαντικές για τους Τ/κ.
    Τέλος, σε ερώτηση κατά πόσο είναι εφικτή η λύση μέχρι τέλους του έτους, ο κ. Ταλάτ απάντησε: «λέμε ότι είναι δυνατή η επίτευξη λύσης χωρίς ωστόσο αυτό να σημαίνει ότι θα επιτευχθεί. Ως τουρκική πλευρά την επιθυμούμε, αλλά αυτή δεν εξαρτάται μόνο από εμάς».

Πηγή: ΚΥΠΕ

BlogΘέα Moderator Το avatar του χρήστη jose2205
    Περιοχή
    Σε ένα όνειρο...

Προεπιλογή Απάντηση: «Αιματοχυσία» βλέπει ο Ταλάτ, σε περίπτωση αποχώρησης του κατοχικού στρατού

Ότι θέλει λέει ο άνθρωπος.
    Αναφερόμενος στην τουρκική εισβολή, ο Τ/κ ηγέτης ανέφερε ότι «δεν θα ήθελα ούτε καν να φανταστώ πώς θα ήταν οι Τ/κ, αν δεν επενέβαινε η Τουρκία».
    Για όσους δεν ξέρουν οι Τουρκοκύπριοι είναι και αυτοί πρόσφυγες στην ίδια τους την πατρίδα. Θέλουν και αυτοί όπως και εμείς να επιστρέψουν στα σπίτια τους. Και για το πώς θα ήταν αν δεν επενέβαινε η Τουρκία? Ευτυχισμένοι άνθρωποι.
    "Κι όταν μια μέρα φύγω από δω ένα θάναι σίγουρο...
    πως έζησα τη ζωή που διάλεξα εγώ κ όχι κάποιος άλλος για μένα...
    κι η αλήτισσα ψυχή μου θα το νιώθει...έτσι...όπως θα πετάει ελεύθερη...

Παρακαλώ όπως διαβάσετε τον κανονισμό λειτουργίας του Blogthea Portal τον οποίο θα βρείτε εδώ.

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Προεπιλογή Απάντηση: «Αιματοχυσία» βλέπει ο Ταλάτ, σε περίπτωση αποχώρησης του κατοχικού στρατού

Είναι δυνατόν να αφήσει η Τουρκία τα κεκτημένα ?

Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ μια Κύπρο ενωμένη με πρόεδρο Τουρκοκύπριο.
    Αυτοί αισθάνονται Τούρκοι και μετά Κύπριοι οπότε πια εθνική ταυτότητα θα διασφαλίσουν?
    Ο συγχωρεμένος ο ΠΑΠΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ κάτι ήξερε και αγωνίστηκε για το ΟΧΙ.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Περιοχή
    Σε ένα όνειρο...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι δυνατόν να αφήσει η Τουρκία τα κεκτημένα ?

Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ μια Κύπρο ενωμένη με πρόεδρο Τουρκοκύπριο.
    Αυτοί αισθάνονται Τούρκοι και μετά Κύπριοι οπότε πια εθνική ταυτότητα θα διασφαλίσουν?
    Ο συγχωρεμένος ο ΠΑΠΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ κάτι ήξερε και αγωνίστηκε για το ΟΧΙ.
    Έχεις δίκαιο ταχ.Εγώ μιλώ για τους Τουρκοκύπριους προ εισβολής. Οι περρισσότεροι που γεννήθηκαν μετά την εισβολή μπορεί να ονομάζονται Τουρκοκύπριοι αλλά στην καρδιά τους είναι Τούρκοι.

Παρακαλώ όπως διαβάσετε τον κανονισμό λειτουργίας του Blogthea Portal τον οποίο θα βρείτε εδώ.

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Και εγώ αιματοχυσία προβλέπω....δεν ξέρω ποιοι θα είναι όμως οι θύτες και ποια τα θύματα....Όσο το αν είναι εύκολο να αποχωρήσουν, πανεύκολο είναι αρκεί να το θέλουν οι Εγγλέζοι......

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Περιοχή
    Σε ένα όνειρο...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο zastava Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ αιματοχυσία προβλέπω....δεν ξέρω ποιοι θα είναι όμως οι θύτες και ποια τα θύματα....Όσο το αν είναι εύκολο να αποχωρήσουν, πανεύκολο είναι αρκεί να το θέλουν οι Εγγλέζοι......
    Αχ αυτοί οι Εγγλέζοι. Ιδού η απορία το θέλουν οι Εγγλέζοι?

Blogthean Το avatar του χρήστη zastava
    Περιοχή
    ATHENS Space Station

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jose2205 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αχ αυτοί οι Εγγλέζοι. Ιδού η απορία το θέλουν οι Εγγλέζοι?
    Στην παρούσα φάση , όχι δεν το θέλουν , απλά το έχουν στο μούσκιο που λένε. Στο ψυγείο δηλαδή. Έχουν άλλα σοβαρότερα να ασχοληθούν αλλα μην έχεις αυταπάτες ότι σε κάποια στιγμή θα το κάνουν , με στόχο να εξυπηρετήσουν τις δικές τους πάντα προτεραιότητες.
    Όπως μην ξεχνάς ότι αυτοί είναι η αιτία της όλης εκρηκτικής κατάστασης που επικρατεί στη Μέση Ανατολή και χρονολογείται από τον Α΄Παγκόσμιο Πόλεμο... Με τα διπλωματικά παιχνιδάκια που έπαιζαν και τα τεχνητά κράτη που δημιούργησαν. Το Ιράκ είναι τεχνητό κράτος, ανύπαρκτο πριν τον προαναφερόμενο πόλεμο...Δεν υπάρχει γενεολογική συγγένεια μεταξύ των φυλών που απαρτίζουν το Ιράκ.
    Για να μην πούμε για το τι έκαναν στους Παλαιστινίους και στους Ισραηλίτες

ΜΑΧΟΜΑΙ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΥΝΟΔΟΙΠΟΡΟ ΜΟΥ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΄ΜΕΝΑ

Η ζωή είναι σαν ένα κουτί με σοκολατάκια – Ποτέ δεν ξέρεις τι γεύση θα σου τύχει.
    "Forrest Gump" (1994)

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Όχι και να πιστεύουμε βρε παιδιά ότι τροχοπέδη για το Κυπριακό είναι η Αγγλία.
    Μια ζωή η Τουρκία ήταν το σκυλί της Αμερικής και ο Συνοριοφύλακάς τους στην Ευρώπη.
    Γεωστρατηγική η Τουρκία τα τελευταία χρόνια είναι δραματικά αναβαθμισμένη οπότε οποιαδήποτε λύση φαντάζει μύθος και όχι πραγματικότητα.
    Με ένα Ιράκ που καίγετε και ένα Αφγανιστάν σε πόλεμο σε συνάρτηση με ένα ΙΡΑΝ το οποίο τελευταία μπάινει στο στόχαστρο θα έχει αυταπάτες κάποιος να πιστέψει ότι η Τουρκία δεν έχει συνηδειτοποιήσει τις δυνατότητές της και τις επιλογές της.
    Τρανό παράδειγμα η εκλογή του ΓΓ του ΝΑΤΟ καθώς και οι ενταξιακές διαπραγματεύεις τις οποίες πιέζει δυναμικά και εκβιαστικά.
    Η Ελλάδα αυτό που δεν έχει κατάλαβει είναι ότι με πολιτικές δουλοπρέπειας δεν δύνατε να ασχοληθεί κάποιος σοβαρά με το πρόβλημα.
    Θεωρώ ότι πρέπει το πρόβλημα να γίνει ορατό στην Ευρώπη αντδρώντας δυναμικά και να εναντιωθεί στην είσοδο της Τουρκίας στην Ευρώπη.
    Ο Ταλάτ και ο κάθε Ταλάτ δεν υπάρχουν, υπάρχει μόνο Τουρκική πολιτική και τίποτα άλλο.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-09, 18:16
  2. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-11-09, 17:28
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-11-09, 14:48
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-09, 2:03
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-09, 16:04

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές