Μηνύματα   Θέματα   Μέλη   Online
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 8 από 8

Θέμα: Το άνοιγμα των οδοφραγμάτων βελτίωσε τις σχέσεις των δύο κοινοτήτων, λέει ένας στους

Blogthean Το avatar του χρήστη gskurv
    Περιοχή
    ALEXANDROUPOLI

Προεπιλογή Το άνοιγμα των οδοφραγμάτων βελτίωσε τις σχέσεις των δύο κοινοτήτων, λέει ένας στους

Λευκωσία: Πολλαπλά μηνύματα προς πολλούς αποδέκτες βγαίνουν από τη νέα δημοσκόπηση της ΓΝΩΡΑ/RAI σε σχέση με τις επισκέψεις στις υπό κατοχή περιοχές. Mηνύματα με πολιτικό περιεχόμενο αλλά και πολύ συναισθηματισμό για την πατρώα γη, για τους θρησκευτικούς δεσμούς με κατεχόμενες εκκλησίες και μοναστήρια, για τα νέα δεδομένα που δημιουργήθηκαν από το 2003 εντεύθεν, μετά το άνοιγμα των οδοφραγμάτων. Γενικά για το πώς οι Κύπριοι αντιμετωπίζουν σήμερα το κεφάλαιο «οδοφράγματα».

Έχει ενδιαφέρον τόσο η γεωγραφική αλλά και η κομματική κατανομή ως προς τη συμπεριφορά εν γένει των Ελληνοκυπρίων σε σχέση με τις επισκέψεις, τους λόγους των επισκέψεων και την πολιτική σημασία που δίνει ένας έκαστος σε αυτές τις κινήσεις.

Η κοινή γνώμη παρουσιάζεται να είναι διχασμένη ως προς το εάν το άνοιγμα των οδοφραγμάτων έχει συμβάλει ή όχι στη βελτίωση των σχέσεων των δύο κοινοτήτων. Το 49% πιστεύει ότι το άνοιγμα λειτούργησε θετικά. Το 41% έχει ακριβώς την αντίθετη άποψη και ένα μονοψήφιο ποσοστό της τάξης του 4% είναι πεπεισμένο ότι όχι μόνο δεν είχε (το άνοιγμα) θετική συμβολή αλλά λειτούργησε αρνητικά, απομακρύνοντας την μια κοινότητα από την άλλη. Το 6% απέφυγε να απαντήσει.
    Την ίδια ώρα όμως το 60% των πολιτών τοποθετείται θετικά υπέρ του ανοίγματος και νέων οδοφραγμάτων με το 40% να τοποθετείται κάθετα αρνητικά.

Προφανώς λόγω της συζήτησης που είχε κλιμακωθεί όλες τις προηγούμενες βδομάδες και την περίοδο που διεξαγόταν η έρευνα για το άνοιγμα του Λιμνίτη προς ικανοποίηση του χρονίζοντος αιτήματος των κατοίκων της Τηλλυρίας.

ΑΠΟ:hilenews.com

GSKURV

Blogthean Το avatar του χρήστη Taxydromos
    Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Προεπιλογή Απάντηση: Το άνοιγμα των οδοφραγμάτων βελτίωσε τις σχέσεις των δύο κοινοτήτων, λέει έ

Σαφώς και τ ανοιχτά σύνορα βελτιώνουν τις σχέσεις πόσο μάλλον όταν μπορείς μετά απο τόσα χρόνια να επισκέπτεσε το σπίτι που γεννήθηκες και μεγάλωσες.
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Blogthean Το avatar του χρήστη san_mat
    Περιοχή
    απο την χώρα του πουθενά του τίποτα και του πάντα...

Προεπιλογή Απάντηση: Το άνοιγμα των οδοφραγμάτων βελτίωσε τις σχέσεις των δύο κοινοτήτων, λέει έ

μακροπροθεσμα να φανει εαν βελτιωθηκαν οι σχεσεις των δυο κοινοτητων..
    ειναι πολλα αυτα που τους χωριζουν και οι μνημες νωπες ακομα..
    αν και εχουν περασει αρκετα χρονια απο τοτε....
    αυτες οι μνημες δεν ξεπερνονται ετσι ευκολα.. οπως κι αυτα που τους χωριζουν..
    ο καιρος λοιπον θα το δειξει..

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Το ερώτημα είναι απλό

Βάζουμε νερό στο κρασί μας για να επανενωθεί το νησί ?

Η Απάντηση είναι δύσκολη............
    <font color=Blue><b><span style=font-family: Franklin Gothic Medium><font size=4>Ου Πόσοι αλλά Πού</font></span></b></font>

Περιοχή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Taxydromos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαφώς και τ ανοιχτά σύνορα βελτιώνουν τις σχέσεις πόσο μάλλον όταν μπορείς μετά απο τόσα χρόνια να επισκέπτεσε το σπίτι που γεννήθηκες και μεγάλωσες.
    ειναι φοβερα επωδυνο να πας σαν επισκεπτης στο σπιτι που εφτιαξες μεγαλωσες και εζησες..και να το εχεις χασει με τετοιο τροπο..
    δεν ειναι τοσο απλο οσο φαινεται...ουτε ευχαριστο...

BlogΘέα Moderator Το avatar του χρήστη jose2205
    Περιοχή
    Σε ένα όνειρο...

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο san_mat Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειναι φοβερα επωδυνο να πας σαν επισκεπτης στο σπιτι που εφτιαξες μεγαλωσες και εζησες..και να το εχεις χασει με τετοιο τροπο..
    δεν ειναι τοσο απλο οσο φαινεται...ουτε ευχαριστο...
    Έχεις απόλυτο δίκαιο. Όταν άνοιξαν τα οδοφράγματα πήγαμε με τον άντρα μου και την πεθερά μου να δούμε το σπίτι που γεννήθηκε και έζησε τα πρώτα τρία χρόνια της ζωής του. Στο σπίτι τώρα μένουν έποικοι και ενώ ήταν στο σπίτι δεν μας άνοιγαν ούτε την πόρτα αλλά μας έδιωχναν και με άσχημο τρόπο. Μας φώναζαν από μέσα απ το σπίτι κάτι που εμείς δεν καταλαβαίναμε. Την πεθερά μου λυπήθηκα γιατί είχε μεγάλο καημό να δει το σπίτι που έζησε με τον μακαρίτη τον πεθερό μου.
    "Κι όταν μια μέρα φύγω από δω ένα θάναι σίγουρο...
    πως έζησα τη ζωή που διάλεξα εγώ κ όχι κάποιος άλλος για μένα...
    κι η αλήτισσα ψυχή μου θα το νιώθει...έτσι...όπως θα πετάει ελεύθερη...

Παρακαλώ όπως διαβάσετε τον κανονισμό λειτουργίας του Blogthea Portal τον οποίο θα βρείτε εδώ.

Περιοχή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jose2205 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις απόλυτο δίκαιο. Όταν άνοιξαν τα οδοφράγματα πήγαμε με τον άντρα μου και την πεθερά μου να δούμε το σπίτι που γεννήθηκε και έζησε τα πρώτα τρία χρόνια της ζωής του. Στο σπίτι τώρα μένουν έποικοι και ενώ ήταν στο σπίτι δεν μας άνοιγαν ούτε την πόρτα αλλά μας έδιωχναν και με άσχημο τρόπο. Μας φώναζαν από μέσα απ το σπίτι κάτι που εμείς δεν καταλαβαίναμε. Την πεθερά μου λυπήθηκα γιατί είχε μεγάλο καημό να δει το σπίτι που έζησε με τον μακαρίτη τον πεθερό μου.
    ναι καλη μου..
    πραγματι σπαραγμος ειναι..

Περιοχή
    Πολίτης του Κόσμου

Τελικά τί θα γίνει όμως με τις περιουσίες των ανθρώπων αυτών δεν ξέρω γιατί απο την μία οι Τούρκοι κάνουν τους μάγκες αλλά και απο την άλλη οι Βρυξέλες κάνουν δικαστήρια και δικαιώνουν το κόσμο και τα πρόστιμα συσσωρεύονται.
    Δέν είναι και τόσο απλό το θέμα έχει και άλλα επεισόδια με αφορμή την ένταξη στην ΕΕ και οι Τούρκοι καίγονται από όσο δείχνουν.

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-10, 8:03
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-09, 12:44
  3. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-09, 14:38
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-09, 18:55
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-08, 10:40

Members who have read this thread: 0

There are no members to list at the moment.

Δικαιώματα - Επιλογές